Autor Tema: BD i organsko pčelarenje  (Pročitano 229 puta)

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: vrbak
    • Imejl
BD i organsko pčelarenje
« poslato: Oktobar 28, 2012, 10:12:23 pre podne »
Na sajtu SPOSA sam nedavno na temi Јавни позив: ПРОИЗВОДИТЕ ОРГАНСКИ МЕД http://spos.info/forum/index.php?topic=16557.0 izneo sledeći predlog (http://spos.info/forum/index.php?topic=16557.msg262486#msg262486):

Kao što ste mogli pratiti, do sada mi je 6 (od ukupno 8) sertifikacionih organizacija poslalo odgovor na pitanje (uprošćeno) da li na dva hektara zasađena medonosnom florom u okolini Sombora mogu da se bavim organskim pčelarenjem. Svakako da nije dobro što nema saglasnosti oko odgovora na postavljeno pitanje (mada to kod nas i nije tako neobično).
Cela stvar je posebno zanimljiva kada se posmatra u kontekstu onoga što je govorila koleginica Mihajlović. Ona nam daje osnovne informacije o Demeterskom savezu i načinu pčelarenja u tom najstarijem ekološkom udruženju u Nemačkoj. Ona pored ostalog navodi: „Njihove pcele ne lete na samo ekoloski cistim terenima  I ne sakupljaju samo cist nectar i polen. Oni su svesni da ne mogu da stvore takva podrucja , tako da to i nije poenta u njihovom pcelarenju.” Ako se uzme u obzir činjenica da su demeter standardi poznati kao visoki standardi, možemo se zapitati a zašto bi naše pčele morale da sakupljaju „samo cist nectar i polen”.
Iz onoga što je rečeno samo u ovoj temi foruma, jasno je da je za mnoge najveći problem ona „3 km prečnika“. Za organsku proizvodnju meda, uopšteno govoreći, postoje (prema važećem pravilniku) tri preduslova: mesto, način pčelarenja, i sredstva koja se upotrebljavaju.
Za mnoge pčelare u Srbiji prvi uslov (mesto) je najveći problem, a za demeter (biodinamika) pčelare iz Nemačke to ograničenje ne postoji. Ako tog ograničenja ne bi bilo ni kod nas, verovatno bismo imali znatno više onih (pogotovo ako bi bili podsticani od države) koji bi koristili metode i sredstva organskog pčelarenja. Ovako imamo veoma malo organskih pčelara (ako se ne varam trenutno samo jedan, sertifikovan).
Navešću jedno poređenje (vrlo uopšteno, bez detalja) koje mi se nameće iz onoga što je rečeno na prethodnim stranicama ove teme. Ako bi smo uzeli za primer 100 hektara zasada malina organske proizvodnje i da se na tom mestu drže pčele (sa sertifikatom za organsko pčelarenje) i da se u toku godine pčele bar još jednom presele na neko slično mesto. Pa da to uporedimo sa onih mojih 2 hektara sa medonosnom florom koja cveta tokom čitavog vegetativnog perioda (proleće–jesen), ali bez sertifikata (g. N. Damljanović iz sertifikacione organizacije BIOAGRICERT reče za moj slučaj: „ne biste mogli organski pčelariti“, te da su takav slučaj imali u Čačku). Da li je to ispravno i dobro? Za državu Srbiju, za srpsko pčelarstvo, za pčele i potrošače? Rekao bih da to nije ni dobro ni ispravno (iako je to, kako reče g. Damljanović, „eksplicitni zahtev standarda“).
Prema sadašnjim propisima u Srbiji postoji:
1. organsko pčelarenje (posebni kriteriji za mesto, metode i sredstva pčelarenja) i
2. konvencionalno pčelarenje.
Smatram da pravnu regulativu treba doraditi tako da pod 1. imamo:
1. Organsko pčelarenje:
   a. posebni kriteriji za mesto, metode i sredstva pčelarenja,
   b. posebni kriteriji za metode i sredstva pčelarenja.

Sa ovakvom regulativom verujem da bi znatan broj pčelara prebacio se iz kategorije 2. u kategoriju 1.b., pogotovo ako bi i ta kategorija pčelara dobijala podsticaje / subvencije. U ovu kategoriju (za koju se zalažem) spadali bi (kao u Nemačkoj) svi naši biodinamičari (među kojima je i kolega Zoran Popov, koji u Vršcu organizuje konferenciju o organskom pčelarenju).
U svetlu projekta o kojem se govori u ovoj temi, veoma me zanima šta mislite o ovoj ideji odn. predlogu.

Na ovaj moj predlog nije stigao nikakav komentar (za ili protiv ili slično). Zanima me šta mislite o iznesenoj ideji?

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
Odg: BD i organsko pčelarenje
« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2014, 10:42:41 posle podne »
Kolega Jeliću,
mnogi od nas pčelara bi išlo na tu varijantu , organsko pčelarenje. međutim, kod nas, pa i u svetu se sve više stvara ekonomska kriza,  i zog toga se pojavljuje sve češće krađa košnica ili samo medišnih ramova, što je i kaznivo zakonom , a drugo što je grehota krasti pčele i od tuđih pčela.
Mi imamo dosta mesta gde se stanovništvo otselilo i sela su neka pusta, a neka skoro pusta, a koja su idealna za organsko pčelarenje, a i drugu organsku proizvodnju, i to su na možda 20, 30 pa i 50km nije daleko oterati košnice , ostaviti i po potrebi raditi potrebne preglede. međutim, ostaviš košnice na dobrom mestu gde je priroda baš čista, a ti kad dođeš u obilazak, zatekneš prazan prostor.
e mislim da zbog toga se i ne usuđujemo da i to malo što imamo ne rizikujmo propasti.

Van mreže Sinisa Ognjenovic

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Oskorusa
« Odgovor #2 poslato: Avgust 16, 2014, 05:30:14 posle podne »
Strah je unistitelj uma...

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
« Odgovor #3 poslato: Septembar 19, 2014, 09:47:51 posle podne »
Strah je unistitelj uma...
"Strah lojze čuva"    -     narodna poslovica  ???