Autor Tema: Kuca od slame - Mosorin  (Pročitano 2308 puta)

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
Odg: Kuca od slame - Mosorin
« Odgovor #15 poslato: Novembar 27, 2013, 09:26:48 pre podne »
Ja tu vidim kao problem to što su stare veštine gradnje blatom dobrim delom zaboravljene. Kao zanat a ne kao nešto što može da se pročita u mnogim knjigama. Uz to ide potpuno ignorisanje ili nepoznavanje savremenih znanja i materijala koji ovakvu gradnju mogu višestruko da poboljšaju.
I ovaj jadni primer sa prvog video je tipičan. Toliko grešaka na jednom zidu....

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Korisničko ime: goran_radovic
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #16 poslato: Novembar 27, 2013, 09:54:30 pre podne »
Polako se znanja i vestine gube i zaboravljaju, pa kad su pitanju razni zanati pa i gradnja ovakvih kuca.
« Poslednja izmena: Novembar 27, 2013, 09:59:35 pre podne od strane Goran Radovic »

Van mreže dragana@kucacuvarkuca.com

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #17 poslato: Novembar 27, 2013, 01:57:25 posle podne »
Dobar dan, Dragana sa gorepomenutih filmova. odakle da počnem?
nažalost, većina ljudi ima negativnu sliku o zemlji i kućama od slame, zbog vlage i životinja koje u njima mogu da se nastane. Sve ovo nastaje kada se kuće loše koncipiraju, loše grade i loše održavaju. Većina vojvođanskih kuća zaista ima ove probleme, ali zato što na većini ne postoje dobri temelji, kao ni hidroizolacija zidova koja je ovde najneophodnija, kako bi se izbeglo kapilarno podizanje vlage. U vlažnim zidovima nastanjuju se razni insekti i životinjice, u suvim zidovima teško. Dalje, potrebno je da se napravi dobra drenaža oko kuće, kao i dobro prepušten krov, na taj način kuća je potpuno zaštićena.
Što se izgradnje zidova od balirane slame tiče, najbitnije je da se, pre malterisanja, sve praznine i sastavi između bala dobro popune (prvo samo slamom, pa mešavinom zemlja-slama.) Iznad toga se stavljaju zemljani malteri, čija debljina je na nekim mestima i 10-15 cm, a nakon toga sledi krečenje (rade se i krečni malteri, ali ja dajem prednost zemljanim, jer su lakši, jednostavniji i bezbedniji za ljude koji ih nanose; ali su i krečni sasvim kompatibilni.)
Danas postoje na stotine modernih kuća od slame, zemlje i raznih drugih prirodnih materijala.
Postoji evropski forum za gradnju slamom (http://amper.ped.muni.cz/mailman/listinfo/strawbale) i tamo možete naći na stotine projekata i ljudi koji žive u ovim kućama.
Ja sam, takođe, bila u mnogim od njih, a puno mojih prijatelja u njima i živi. Evo primera prve kupole od balirane slame, u kojoj kolege iz Slovačke imaju svoj arhitektonski biro i mere termičke i druge parametre: http://www.kucacuvarkuca.com/?p=4182
A evo i jednog primera iz Švajcarske: http://www.atelierwernerschmidt.ch/de/buero/aktuelles Mislite li da bi striktni Švajcarci živeli u bilo čemu i pod bilo kakvim uslovima? Ne verujem...
Osim toga, dosta primera imate već i po Vojvodini i Srbiji, pa možete otići i lično se uveriti u to kako ove kuće izgledaju i ko u njima živi (nažalost, kako ne postoji zakonska regulativa, većina ovih kuća rađena je bez dozvole, pa se zato u javnosti ne zna njihov broj!)
Što se zemljane gradnje tiče, mogu Vam ponuditi bezbroj sajtova (a pre dva dana sam se vratila iz Portugala, gde smo posetili i „ruralni hotel“ od naboja – veoma luksuzno i predivno, a od zemlje. Ja sam u mnogima od njih bila i mogu da posvedočim koliko su dobre i kvalitetne, ako su dobro isplanirane i izvedene.
Evo jedne firme iz Francuske (koja se bavi kako izgradnjom novih, tako i rekonstrukcijama starih objekata), potražite na linku koji sledi pod „realisation“ i „prestations“: http://www.eco-caracol.com/ecoconstruction.php# Ili neke od kuća sa ovog sajta: http://www.inspirationgreen.com/index.php?q=rammed-earth.html ili najsveobuhvatniji od svih: http://www.eartharchitecture.org/
već mnogo toga sam pisala na blogu firme za koju sam radila: www.kucacuvarkuca.com, imate i manuale za gradnju slamom, kao i raznorazne primere sa kojima sam dolazila u susret. Za tu agenciju i dalje vodim jedan EU leonardo PIRATE projekat za izradu sertifikata za gradnju zemljom, kako za majstore, tako i za sve ostale nivoe: http://pirate.greenbuildingtraining.eu/public/
Od ove godine, pokrenula sam: http://zemljanarhitektura.com/, gde, takođe, možete naći mnoge linkove i stvari koje se tiču ove teme, a kako bih centar u Mošorina stavila na noge. Možda  je on još uvek jedan „jadan“ primer, ali samo zato što nisam uspela da nađem sredstva da bih ga finansirala i završila... ali ću Vas, čim bude gotova, obavestiti da dođete i vidite kako izgleda rekonstrukcija jedne stare kuće i njeno prilagođavanje savremenim načinima života.
Za sve ostale informacije, kojih nema ni na jednom od ovih blogova, javite se na : dramarchin©gmail.com i ja ću pokušati, koliko god mi to obaveze dozvoljavaju, da Vam u najkraćem roku odgovorim. srećno!

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #18 poslato: Novembar 27, 2013, 07:01:09 posle podne »
Dragana najlepse ti hvala na ovom iscrpnom tekstu i vremenu koji si odvojila da nam odgovoris!
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Korisničko ime: goran_radovic
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #19 poslato: Novembar 27, 2013, 09:54:15 posle podne »
Vidi se da zena ima i zna znanje i to akademsko. Ko zna zna... Briljantan odgovor. Hvala Dragana na tekstu.

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #20 poslato: Novembar 28, 2013, 09:30:39 pre podne »
Svakako odličan odgovor, hvala Dragana na mnoštvu linkova..
Izvinjavam se za ono jadan, nije mi bila namera da nekog uvredim. Net je poplavljen lošim primerima gradnje pa moram da ti kažem da je i ovaj tvoj jedan od tih. Samo nekoliko stvari koje su mi upale u oko, koje možda i nisu tačne ali se stiče takav utisak.
Prvo, zašto rušiti sasvim dobar zid od zemlje da bi se zamenio slamom?
Drugo, vlaga jeste problem u svim starim kućama koje nemaju hidro prekid naročito u Vojvodini gde je nivo vode visok ali se na ovom videu ne vidi da ste stavljali hidro izolaciju ispod slame a svakako niste pravili prekid na okolnim stubovima.
Treće, odvorili ste prozor na severnoj strani. (ignorisanje pasivno solarnog, strane sveta, orijentacije, je sveprisutno kod naših arhitekata i gradjevinaca)
Četvrto, niste poduprli tavansku (traljavo uradjeno) konstrukciju pre rušenja, jednom oštećeni kara tavan se teško popravlja a nije baš ni bezbedno.

A sve ovo zato što bezrezevno podržavam taj povratak tradicionalnom, održivom, ekološkom i kako god hoćete gradjevinarstvu. Zato i mislim da su nedorečeni amaterski izvedeni primeri kontraproduktivni.
Još jednom se izvinjavam ako sam bio preoštar (nikad mi diplomatija nije išla od ruke) i previše kritičan, verujte to je iz najboljih namera. Puno sreće u daljem radu...

Van mreže Miodrag Stankovic

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: cukar
    • Imejl
« Odgovor #21 poslato: Novembar 28, 2013, 01:40:06 posle podne »
U mom predstavljanju u temi Moje drago imanje vidi se kako izgledaju takve kuce - ovo nije od slame ali je ista stvar - naboj sa bocnim stranama od drvenih gredica. Tako se tu gradilo stotinama godina i u takvim kucama koje su tu u selu ljudi i dalje zive. Osnova je uvek kuca od naboja a kako je ko imao para on je dodavao ponesto od betona.

Ono sto mogu reci je sledece: ako je krov dobar i temelj - ovde nije od betona vec od kamena zidanog na suvo retko sa krecnim malterom i ako krov ne prokisnjava kuce traju i vise od 150 godina. Lako se greju a leti je u njima uvek hladnjikavo. Vlage nema cak ni preko zime iako zna napadati (kao pretprosle zime) i po dva metra snega.

Mora se odrzavati a glavni problem je ako koristis mokru gradju - obavezno istruli. Druga stvar je ne koristiti bukovu gradju za podnjace - pretvara se u prah. Najbolja je bela breza i obavezno je guljenje kore. Znaci te bocne letve koje su najizlozenije vlazi jer ih prekriva 2-3 cm blata nikad ne istrule ali posle 50 godina postoji mali problem zakucati ekser - mora rupa pa sraf...

Budji nema nikako a dobrim delom jer je krec glavni molerski materijal a i gradjevinski...

Medjutim sve manje majstora to zna da radi kako treba i onda to polako odumire. Ja licno cu nastaviti tako ali cu uvesti par izmena a glavna je da necu sipati sveze blato (kad se osusi naprave se pukotine pa tu mogu da udje zizak) vec suvu smesu gline mrvljene slame i malo krupnije jedinice - bogat kraj gvozdenom rudom pa ima nekog granulata od 2-3 mm cvrstog a izmesan sa glinom i krecom kad se samo malo poprska vodom stvrdne se ko kamen...

Stankovic Stefan

• Gost
« Odgovor #22 poslato: Novembar 28, 2013, 03:50:28 posle podne »
Moja kuca `` u naboj`` :

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #23 poslato: Novembar 30, 2013, 09:33:39 pre podne »
Pa zašto propada tako Stefane?..

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #24 poslato: Novembar 30, 2013, 09:39:08 pre podne »
Pa eto prilike da zamolis Draganu da se napravi radionica!
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Stankovic Stefan

• Gost
« Odgovor #25 poslato: Novembar 30, 2013, 09:56:32 pre podne »
Tu kucu sam demolirao.Nije bilo moguce adaptirati je,zadnja strana se skroz urusila,Bocne strane su se razglavile i to je kraj bio te kuce.....

Od starih objekata imam taj mlekar koji se vidi sa desne strane koji sam adaptirao...Salas ispleten od pruca...

Imam i vajat u drugom selu koji ceka prenosenje u Bresnicu i naravno adaptaciju....

Van mreže Mladen Lazić

• Добри дух
  • Korisničko ime: segrt
    • Imejl
« Odgovor #26 poslato: Decembar 24, 2013, 11:18:43 pre podne »

Još jedna divna kuća izgrađena od prirodnih materijala na našem prostoru, tačnije u Irigu.
« Poslednja izmena: Decembar 24, 2013, 11:23:38 pre podne od strane Mladen Lazić »

Van mreže Mladen Lazić

• Добри дух
  • Korisničko ime: segrt
    • Imejl
« Odgovor #27 poslato: Decembar 25, 2013, 11:39:33 posle podne »

Van mreže Tanja Stanic

• Биодинамичар
  • Korisničko ime: tanja-s
    • Imejl
« Odgovor #28 poslato: Decembar 26, 2013, 11:13:58 posle podne »