Autor Tema: EKO VOJA (EV)  (Pročitano 319 puta)

Van mreže Jovan Ličanin

• Енергетичар
  • Korisničko ime: futurefarming
    • Imejl
EKO VOJA (EV)
« poslato: Septembar 18, 2011, 06:05:15 posle podne »
Košnica Voje Brstine, koja mislim da odgovara organskom i BD pčelarstvu, pogledajte slike sa http://www.kosnicevoja.rs/forum/:

« Poslednja izmena: Septembar 18, 2011, 06:24:11 posle podne od strane futurefarming »
"Pametni ljudi govore o budućnosti, prosečni ljudi o svakodnevici a budale o drugima."

Van mreže Jovan Ličanin

• Енергетичар
    • Imejl
Odg: EKO VOJA (EV)
« Odgovor #1 poslato: Septembar 18, 2011, 06:12:03 posle podne »
"Pametni ljudi govore o budućnosti, prosečni ljudi o svakodnevici a budale o drugima."

Van mreže Marko Kek

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Odisej
« Odgovor #2 poslato: Septembar 21, 2011, 10:21:09 pre podne »
Moram da pojasnim, pošto su ovo fotograifje sa mog pčelinjaka, da se radi o MODIFICIRANOJ košnici EV.
Dva standardna EV nastavka (13 + 13cm) su spojeni zajedno i kao što se vidi iz fotografija, nisam upotrebio standardne ramove EV košnice nego poluramove bez donje letvice i naravno bez satnih osnova.
U svim takvim košnicama osim u jednoj ispod ovakvog nastavka stavio sam pre mesec dana još jedan prazan standardni EV nastavak (13cm), znači bez ramova, da bi mogle pčele u narednoj sezoni izgraditi duboko plodište bez 'prekida' - znači bez ramova. Od satonoše do dna nema nikakvih letvica da bi plodište što više ličilo na prirodno saće.
Iznad takvog plodišta, koje bi možda bilo još bolje produbiti za jedean EV nastavak (mogoće je da ću tako i uraditi na nakim košnicama) idi klasični EV nastavci za klasičnim ramovima (bez satnih osnova) kao medište. Njihov broj zavisi od pašnih uslova ... i dodaju se po potrebi - prvenstveno naravno služe pčelema ali ako ima viška meda onda tu dobija nešto i pčelar.

Pozdrav svima.
Marko
Marko

Van mreže Jovan Ličanin

• Енергетичар
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Septembar 21, 2011, 01:09:55 posle podne »
Hvala Marko, video sam posle i na SPOS forumu da su slike sa tvog pčelinjaka (svaka čast). Ovakvo rešenje mi se baš dopada a, molim te, prenesi nam utiske kada/ako produbiš plodište za još jedan nastavak.

Kako je prošlo vrcanje iz standardnih EV ramova sa početkom SO?

Van mreže Marko Kek

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Odisej
« Odgovor #4 poslato: Septembar 23, 2011, 10:01:51 pre podne »
Več sam 'produbio' sve ovakve duple EV sa jednim običnim EV nastavkom.
Mislim, da ću iduće godine u proleće dodati još jedan kada krenu paše i tako imati na svima neprekidano plodište na 4 EV nastavka.

Vrcanje (prošle godine) prošlo je bez problema. Ove godine iz EV nisam vrcao pošto sam sve modifikovao o duple EV i naselio rojeve.

Pozdrav svima.
Marko

Van mreže Jovan Ličanin

• Енергетичар
    • Imejl
« Odgovor #5 poslato: Septembar 23, 2011, 03:37:17 posle podne »
Pitao sam već u jednoj temi o BD pčelarstvu ali može se postaviti i ovde; s obzirom da imaš iskustva sa EKO VOJOM da li bi savetovao početnike da pčelarenje počinju sa ovom košniciom ili da se uče i razvijaju postupno uz npr. LR-RV pa tek onda EV?

Van mreže Saša Mrkailo

• НПК
  • *
« Odgovor #6 poslato: Novembar 04, 2013, 09:11:20 pre podne »
Pitao sam već u jednoj temi o BD pčelarstvu ali može se postaviti i ovde; s obzirom da imaš iskustva sa EKO VOJOM da li bi savetovao početnike da pčelarenje počinju sa ovom košniciom ili da se uče i razvijaju postupno uz npr. LR-RV pa tek onda EV?

Bitno je da naucis da radeis sa pcelama i osetis njihov "ritam" da tako kazem. Ostalo su sitnice. LR je standard prihvacen sirom sveta. Ostalo su vanstandardne kosnice. Probas vise komada pa izaberes sta ti odgovara. Pcelari mnogo vole da se igraju sa kosnicama, pa time zaraze i pocetnike u pcelarstvu. Cime je kosnica boilja je nepresusan izvor rasprava, uglavnom je svoja kosnica najbolja.  :)
Tako da mozes da biras koju god hoces ali da znas da je LR najbolja.
:)

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Korisničko ime: goran_radovic
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #7 poslato: Novembar 20, 2013, 11:53:02 posle podne »
Ima li neko saznanja malo veca o RV kosnicama? Tu pre svega mislim na debljinu zida... Da li za nase podneblje treba praviti kosnice sa debljim zidom zbog termoregulacije i zimi i leti. Kada su niske temperature zimi, da li pcele trose manje energije za zagrevanje i odrzavanje temperature ako su zidovi kosnica znatno deblji tj 35 do 40mm. Znam da se time povecava tezina kosnica... ali sta je vaznije....? Hvala