Autor Tema: Krompir  (Pročitano 1729 puta)

Van mreže Zlatko Marinković

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: Zlatko
    • Imejl
Krompir
« poslato: Jun 04, 2011, 11:21:31 posle podne »
Ovog proleca sam eksperimentisao sa krompirom u basti.
Na jednu povrsinu gde sam posejao krompir ,kada je ponikao i kada je imao par listica ,izvrsio sam malcovanje sa mladom zelenom koprivom(zarom).Pola parcele mi je kontrola a na pola je malcovana kopriva.
Zapazio sam da je na onoj strani gde je kopriva krompir mnogo bujniji ,lepsi i pre poceo da cveta.Mama mi se prvo zalila sto sam to uradio ,da bi sada promenila misljenje u to da iduce godine donesem jos vise koprive.Postavicu slike da se vidi razlika,a kada budem ga vadio iz zemlje provericu i prinos.

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
Odg: Krompir
« Odgovor #1 poslato: Jun 04, 2011, 11:37:44 posle podne »
Interesuje me dali neko zna neki preparat za zlaticu u krompiru i gde ima da se nabavi dok ne nabavim buvac?.Inace je rucno skupljamo

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #2 poslato: Jun 05, 2011, 07:12:54 pre podne »
Interesuje me dali neko zna neki preparat za zlaticu u krompiru i gde ima da se nabavi dok ne nabavim buvac?.Inace je rucno skupljamo

U Setvenom kalendaru imas vreme kad se pravi "biber" od zlatice.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Januar 07, 2012, 06:52:18 posle podne »
Nemogu da pronadjem slike,inace krompir je odlican,i zapazio sam da je krompir koji je malcovan koprivom dao veci prinos (do 20%), i ima krupnije krtole.Inace krompir je sejan isti dan i ista sorta,pola parcele je  bilo prekriveno koprivom a pola ne.I manje zlatice je bilo na njemu

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Januar 08, 2012, 04:47:30 posle podne »
Златково искуство  је само једна од потврда  шта се може са мало труда урадити да се убере већа количина плода са исте површине.Моја препорука би била да ко год може посеје коприву на парцели која се не може користити и с времена на време косити па покошеном копривом застирати тло у башти.Такође није на одмет гајити  и неке друге медицински и/или ботанички  корисне биљке које могу бити добри па чак и одлични суседи.
Коприва је медицински корисна биљка а одлична је и нутритивно.За ове сврхе сабирају се само млади врхови па се после бланширања и брзог хлађења замрзавају и остављају за зиму.
На мест6има где је расла коприва сеје се и сади поврће без бојазни да ће бити јачих напада наметника. 

Van mreže Čedomir Nikolić

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: ctrl
  • FOTOSINTEZA
    • Imejl
« Odgovor #5 poslato: Januar 08, 2012, 09:23:32 posle podne »

Zlajo, nema potrebe puno da tražiš, s obzirom da ti je tu Bioekološki centar iz Zrenjanina koji se polako vraća u život.
Ponovo su uspostavili proizvodnju njihove palete BT preparata i imaju jedan za zlaticu. Međutim, zahteva praćenje ciklusa bube jer je efikasna samo u stadijumu larve, odn. ne sme se dozvoliti da postane buba. Za bubu jedino ručno sakupljanje.

http://www.bioec.co.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=77%3Az-stop&catid=45&Itemid=71

Probao bih i sa homeopatskim principima koje ti preporučuje Zoran. Odnosno da štetočinu koristiš protiv nje same. Zna se za dosta tih mehanizama. Ne znam tačno šta je taj "biber" ali predpostavljam da je nešto tog tipa.

Možda da i tu postaviš ogled, jedan deo polja kontrola (bez ikakve zaštite), jedan deo BT preparat, treći deo Biber.

Iz svega sto vidim dovoljno ucim i sve mi govori koliko vredim.

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: Januar 09, 2012, 08:06:27 posle podne »
Hvala ti Cedo,njih sam bio kontaktirao prosle godine  bas za preparat protiv zlatice.I rekli su mi da rade,ali nemaju nista od preparata??Ali sam ja nabavio seme buvaca i ove godine cu da ga posejem ,da ga umnozim

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #7 poslato: Januar 10, 2012, 07:45:11 posle podne »
iz Hrvatske ,iz Zadra.Oni jedino se bave proizvodnjom buvaca na ovim terenima.Nabavio mi je jedan komitent,

Stankovic Stefan

• Gost
« Odgovor #8 poslato: Januar 16, 2012, 11:19:00 pre podne »
ZLATICA - NAJVECI NEPRIJATELJ KROMPIRA

Ima u knjizi ``Moj bio vrt`` saditi ren uz krompir .... i stvarno u praksi uspeva ,znam ljude koji su probali , i nisu imali muke sa zlaticom . Ali su posle kukali da ne mogu da iskorene ren iz baste  ;D  ;D  ;D 
Ako neko ima iskustva sa renom neka pise , imam nameru da sadim red krompir , red ren .Kazu da cak daje i extra dobar ukus krompiru.

Van mreže Zoran Petraš

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: skeb
« Odgovor #9 poslato: Januar 25, 2012, 08:26:49 posle podne »
Prošle godine sam u jednom delu bašte istovremeno sadio krompir i beli luk (pročitao negde), i to bukvalno naizmenično, 1 krtola semenskog krompira, pa 1 čenj belog luka. Nije bilo ni jedne zlatice. Malo dalje sam posadio samo krompir bez luka. Tu je bilo zlatice, ali ni blizu kao prethodne godine, 3-4 sakupljanja i više se nisu pojavljivale. Nisam siguran da li je jednostavno godina bila takva da je bilo manje zlatice, ali sam prilično siguran da je luk pomogao. U svakom slučaju, sledeće sezone ću uraditi isto i posmatrati...

Stankovic Stefan

• Gost
« Odgovor #10 poslato: Januar 25, 2012, 09:09:22 posle podne »
Hvala skeb , i mene izuzetno zanima ova tema . Zlatica i plamenjaca mi dosadise u basti , pa onda i ja dosadih mozda ljudima sa pitanjima o suzbijanju istih,ali sto vise saveta dobijemo bice nam lakse . Bilo bi lepo da se neko iskusniji javi i prenese vise znanja o ovim dosadnim bolestima,i naravno suzbijanju .

Van mreže Čedomir Nikolić

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: ctrl
  • FOTOSINTEZA
    • Imejl
« Odgovor #11 poslato: Januar 29, 2012, 10:16:05 posle podne »
Hvala Zlatku i Miti, zamolio bih da ukoliko neko zna nešto više o sejanju koprive i uzimanju semena iz ove biljke neka nam napiše.

Kopriva je sveta biljka u organskoj proizvodnji. Pored toga što je značajna nutritivno za ljudsku ishranu, može se koristiti kao odlično hranivo za stoku. Moja baka je time hranila živinu. Malo jarme od kukuruza, malo koprive, prokuva se par minuta i ohladi i daje maloj živini. Pilići, pačići i ćurići rastu "ko iz vode". Odlična je i za svu ostalu stoku, stoka traži samo da svene, i jede je vrlo rado. Ima tvrdnji da se njome potpuno mogu zameniti premiksi i dodaci u ishrani stoke.

Od koprive se prave pripravci koji se mogu koristiti u zaštiti od insekata, jer deluje repelentno - tera štetočine. Takođe, dobro prevrela, može biti odlično tečno đubrivo. Smrdi, ali deluje. Ostaci naravno idu u kompostište.

Bez obzira što je ima svuda, kopriva nije uopšte laka za uzgoj. Vrlo je specifična, i jako zahtevna što se uslova tiče. Traži duboka, vlažna i bogata zemljišta, po mogućnosti u poluzaseni. Idealan bi bio bagremar pod kosinom, obala kanala, blizina staja, svinjaca itd. Iako se može razmnožavati semenom, bolje je ukoliko se razmnožava rizomski. Iskopa se busen, i prenese na pogodnu lokaciju. Tako se rezultat, iako sa malo više truda, dobija brže. Teško da ćete dobiti polje koprive u jednoj sezoni, ali to ne znači da ne trebate da radite na tome. Svaka farma treba da ima oko 5 ari pod koprivom.

Jednom prilikom sam razgovarao sa ljudima iz Instituta Josif Pančić, i čini mi se da su mi rekli da imaju seme koprive.

Ali svako ima ašov.
Iz svega sto vidim dovoljno ucim i sve mi govori koliko vredim.

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #12 poslato: Februar 02, 2012, 10:20:42 posle podne »
Гајење коприве је врло исплативо и немојте се обазирати на потрошено време и труд.Семе се сакупља кад сазри ,очисти од примеса и труња и већ крајем септембре може да се стави у тло.Као сваки расад.Мора да се мало припази да се младе биљке не осуше.

Van mreže Vivienne Scheidler

• НПК
  • *
    • Imejl
Odg: Krompir i Zlatice
« Odgovor #13 poslato: Februar 26, 2012, 01:20:36 posle podne »
Zdravo Zlatko,

najbolji uspeh protiv Zlatice smo imali sa krompirom na sledući način:

Rano u proleće, oko 10. Marta posejamo slačicu (Senf) na celoj površini, gde treba posle da bude krompir. Oko 15. do 20. Aprila. kad je slačica malo porasla, podsećemo ga sa ručnim ili na velikim površinama sa mašinskim motikama plitko. Tako da biljna masa ostane na površini. Onda napravimo linije od komposta, u njih direktno na porvšinu stavljamo krompir. Sada pokrivamo krompir sa organskom masom od slame, ostataka sena, pokošnje trave liskama itd.

To se zove malčiranje. Taj krompir raste jako, jako zdrav, bez zlatice. I lako se vadi!

Ren između smo izprobali, ist Maria Thunove savetovi sa biberom i druge preparati. Sa minimalnom uspehom je sve to ispalo ili čak i bez veze. Uvek je najbitnja imunitet biljke!

Čula sam da neko koristi ljutu papriku u prašku, ali nemam iskustvo s time.

puno pozdrava, viv

Viviènne A. Scheidler
mailto:v.scheidler@hotmail.com
+381-(0)64-5499085 SRB mob

IVA-Farm i Fond Biodinamika,
Kultura i Ekologija
Selo Jalovik
SRB-15225 Vladimirci
Srbija/Serbia
+381-(0)15-516337
mailto:ivafarm.jalovik@gmail.com
http://ivafarm.weebly.com

Van mreže Leonora Manesku

• Енергетичар
  • Korisničko ime: pipilica
    • Imejl
« Odgovor #14 poslato: Avgust 07, 2012, 10:39:38 posle podne »
Da ne otvaram novu temu, ovde ima o Zlatici dosta,a meni je upravo napala patlidžan ??? Nisam znala da joj je i to na meniju, no baš mi lepo rađa i baš ga ima, i sad odjednom,bukvalno preko noći, obrstila mu je lišće. Ima li nade za spas?
p.s obožavamo plavi patlidžan,imam odičan mediteranski recept,koga zanima pisaću mu na pp.pozz