Autor Tema: Početničke muke  (Pročitano 1035 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Početničke muke
« poslato: Februar 28, 2011, 09:29:51 pre podne »
Od ovog proleća počinjem sa pčelarenjem. Ništa ne znam o pčelarenju ali puno čitam i ništa mi nije jasno! Npr. sa kojim košnicama početi? U konvencionalnom pčelarstvu samo se misli kako što više meda istisnuti iz košnica a to meni nije bitno. Čini mi se da je Venerov sistem nekako najviše naklonjen pčelama, napravio sam i prvu TBH košnicu...

U svakom slučaju nadam se da neko na ovom forumu može da podeli svoja iskustva i da neku preporuku?
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Nemanja Petrovic

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Nemanja_st01_58
    • Imejl
Odg: Početničke muke
« Odgovor #1 poslato: Mart 30, 2011, 03:59:33 pre podne »
Ja sam pre desetak godina bio mnogo zagrejan za pcelarenje i poceo sam sa LR kosnicama, drustvo je bilo jako idobro ali sam pustio starijeg pcelara da mi podeli drustvo sledece godine u avgustu i na kraju su mi oba propala.
Uglavnom to nije bitno nego hocu da kazem da mi se LR najvise dopao jer su sva tela i ramovi ya kosnicu jednakih dimenyija i laki za rukovanje, ozicavanje i pakovanje kada se javi dobra pasa ili da se naprave nova drustva posle pase.
Ako zelis malo meda i dosta drustava onda su starinske trmke ili vrscare oblepljene blatom i govedjom balegom najbolje. Medjutim kod nih je problem mali prostor koji pcele napune do polovine pase i onda nastaje guzva u kosnici i matica polaze jaja za nove matice i javlja se nagon za rojenjem, e tada moras da budes u pcelinjaku da pospes roj vodom cim iyleti i spakujes ga u novu trmku ili kosnicu, mislim da se od svakog drustva iyvade 2-3 roja, one pcele koje bi ostale stari pcelari bi istresali a maticu i one malobrojne u kosnici bi davili u vodi i uyimali med u sacu iy takvih kosnica (verovatno su ovako selekcionisali drustva na neki nacin)
ovde se javlja jos i veca kolicina cistog voska sto je kod konvencionalnog pcelarenja nus proiyvod i sto pcelari iybegavaju da im pcele prave jer tako daju manje meda.
eto po nesto pa kad bude vremena bice jos nesto

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #2 poslato: Mart 30, 2011, 08:18:42 pre podne »
I ja krećem sa LR košnicama. Kupio sam 5 košnica po ceni od 4200 po košnici. U mom kraju živi autohtona banatska pčela - žute je boje i ima kraći jezik. Našao sam čoveka koji mi prodaje roj sa grane za 30 eura ili društvo na 10 ramova za 60 eura. Odlučio sam se za prvu varijantu - roj sa grane.

Sve košnice premazane su 4-5 puta lanenim uljem. Otac koji je bivši pčelar nategao je žicu na ramove i najveća mi je muka bila da mu objasnim da ne želim da postavim satne osnove već da želim da ih pčela same naprave. Nikako nije mogao da shvati da to radim iako će pčele napravi manje meda zbog toga.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

• Енергетичар
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Mart 30, 2011, 08:57:51 pre podne »
Moras makar neku osnovu ili traku voska da im das, ako sve same prave bice mnogo trutovskog saca i u njega se ne stavlja med ja mislim. znaci sirina trake od 5cm na ramu uronis u tri zice a oatatak prazan tako 2/3rama

Van mreže Jovan Ličanin

• Енергетичар
  • Korisničko ime: futurefarming
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Mart 31, 2011, 09:11:16 posle podne »
Nisam stručan ali se malo zanimam za pčelarstvo a koliko sam uspeo da pohvatam sa klipova,..., pčelama, pre svega, treba obezbediti organski vosak, ukoliko je moguće. Što se osnova tiče, nije neophodno da ih pčele prave same već je ključ u manjim heksagonima, to je posebno od značaja u borbi protiv varoe. Takođe, bilo bi dobro košnice postaviti na veću visinu nego što je uobičajeno. Da ne pišem dalje ja kad je gospođa sve lepo objasnila (na engleskom):

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=6MusqTKZ83I" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=6MusqTKZ83I</a>

Inače, ovo bi mogao da bude uvod u temu o nestanku medonosne pčele, što je veoma alarmantna pojava.
"Pametni ljudi govore o budućnosti, prosečni ljudi o svakodnevici a budale o drugima."

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #5 poslato: April 01, 2011, 06:54:20 pre podne »
Što se osnova tiče, nije neophodno da ih pčele prave same već je ključ u manjim heksagonima, to je posebno od značaja u borbi protiv varoe.

Ja želim da pčele same sve prave kako su to inače radile od svog postanka. Što se tiče varoe, videćemo...
VAŽNO!!!

Van mreže Marko Kek

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Odisej
« Odgovor #6 poslato: April 01, 2011, 10:02:07 pre podne »
Što se osnova tiče, nije neophodno da ih pčele prave same već je ključ u manjim heksagonima, to je posebno od značaja u borbi protiv varoe.
Neophodno za prirodno pčelarenje je dozvoliti pčelama da same prave saće ! To je osnova prirodnog pčelarenja. Dozvoliti pčelama da urade čelije veličine kako njima odgovara i kako samo one najbolje znaju.
Bez brige: neče biti "previše" trutovskog saća. Baš onoliko koliko pčelama treba trutova. To uglavno pričaju klasični pčelari koji upotrebljavaju satne osnove a pored toga i "sat građevinjak" za borbu protiv varoe. Građevinjak je okvir bez satne osnove i tamo stvarno pčele rade gotovo 100% samo trutovsko saće. ZAŠTO ?
Jer im užasno fali trutova. Jer težko iz več postavljenog temelja (satne osnove sa istim veličinom ćelija) izgrade puno veće ćelije.
Ako želiš, da bude saće što ravnije, onda stavi u satonošu samo usaku traku voska ili osnove (1cm je sasvim dovoljno). Pokušaj dobiti ekološki vosak jer u svemu ostalom, što se prodaje, ima otrova i hemikalija od lekova protov varoe.

Puno pozdrava svima.
Marko
P.S.
Ako želiš pčelariti potpuno prirodno bez čestih otvaranja košnica i uznemiravanja pčela a istovremeno i bez velike žednje za što većim prinosima, onda bi bila najbolja Warre košnica.
Marko

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #7 poslato: April 01, 2011, 11:03:54 pre podne »
Našao sam!

A evo i plana za gradnju košnica:

http://warre.biobees.com/plans.htm
« Poslednja izmena: April 01, 2011, 02:51:33 posle podne od strane Zoran »
VAŽNO!!!

Van mreže Jovan Ličanin

• Енергетичар
  • Korisničko ime: futurefarming
    • Imejl
« Odgovor #8 poslato: April 01, 2011, 07:36:18 posle podne »
To je to. Malo sam i ja kopao, evo jedne nešto drugačije:

http://www.lulu.com/items/volume_69/815000/815182/4/print/How_to_build_a_top_bar_hive.pdf

Ideja za satne osnove nije bila na liniji sa BD pčelarstvom već pre iz domena trikova u konvencionalnom pčelarenju. Sad,... kako je meni sve ovo dosta komplikovano, molio bih za savet, da li početi a klasičnim pčelarenjem, dok se upoznam sa osnovnim stvarima ili bolje odmah krenuti sa biodinamičkim/organskim/prirodnim načinima?
« Poslednja izmena: April 01, 2011, 07:40:10 posle podne od strane futurefarming »
"Pametni ljudi govore o budućnosti, prosečni ljudi o svakodnevici a budale o drugima."

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #9 poslato: April 01, 2011, 07:56:43 posle podne »
To je to. Malo sam i ja kopao, evo jedne nešto drugačije:

http://www.lulu.com/items/volume_69/815000/815182/4/print/How_to_build_a_top_bar_hive.pdf

Ideja za satne osnove nije bila na liniji sa BD pčelarstvom već pre iz domena trikova u konvencionalnom pčelarenju. Sad,... kako je meni sve ovo dosta komplikovano, molio bih za savet, da li početi a klasičnim pčelarenjem, dok se upoznam sa osnovnim stvarima ili bolje odmah krenuti sa biodinamičkim/organskim/prirodnim načinima?

Imenjače, najjednostavnije je da kreneš sa BD pčelarenjem - samo ih pustiš da žive svoj život i učiš o nima pored njih. Uzmeš svakog proleća malo meda koji im pretekne...

Da baš ne stradaju od varoe, malo kontrole ne škodi a imamo sreće i da je Marko iz Slovenije na našem forumu za ne daj bože...
VAŽNO!!!

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #10 poslato: April 02, 2011, 10:51:20 posle podne »
Давно прочитах да се за спољну заштиту кошница користи кречно млеко а преко тога стаклена вода.Тако премазане кошнице трају дуго ,не труле.А и са становишта екологије је сасвим ок јер су обе материје природне.

• Енергетичар
    • Imejl
« Odgovor #11 poslato: April 02, 2011, 11:02:41 posle podne »
Pčelari kažu da je dobro kada su daske debele na košnici jer pčele manje troše hrane zimi i manje stradaju dok opet kažu da to i nevalja jer se u proleće slabije zagrevaju takve kosnice i one kasnije kreću sa razvojem drustava, pa sad neznam sta je bolje sta gore :)

Van mreže Marko Kek

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Odisej
« Odgovor #12 poslato: April 04, 2011, 02:09:46 posle podne »
Imenjače, najjednostavnije je da kreneš sa BD pčelarenjem - samo ih pustiš da žive svoj život i učiš o nima pored njih. Uzmeš svakog proleća malo meda koji im pretekne...
Da baš ne stradaju od varoe, malo kontrole ne škodi a imamo sreće i da je Marko iz Slovenije na našem forumu za ne daj bože...
Slažem se, da je najbolje početi odmah prirodno. Absolutno.
A što se tiče varoe nažalost nisam ja onaj koji bi mogao baš da savjetuje kako bez svega - mislim na ono, što je dozvoljeno u BD (organske kiseline) održati pčele kod života. Ove zime loše sam prošao ali idemo dalje.
Uz korištenje mravlje i oksalne kiseline praksa pokazuje da varoa ne predstavlja problem ali i samo BD pčelari kažu da kiseline nisu ono konačno rešenje. Neki primenjuju homeopatske preparate napravljene od same varoe ali ja još nisem tretirao time tako da nemam iskustva.
Znam da kod vas u Srbiji profi pčelar Vojo Brština, koji inače nije BD, koristi vlastiti lekić od biljaka pa bi možda bilo dobro i njega pitati.
Ima svoj forum: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php
Citat
Pčelari kažu da je dobro kada su daske debele na košnici jer pčele manje troše hrane zimi i manje stradaju dok opet kažu da to i nevalja jer se u proleće slabije zagrevaju takve kosnice i one kasnije kreću sa razvojem drustava, pa sad neznam sta je bolje sta gore
Pčele opšte sa okolinom i kada su vanjske prilike pogodne one kreću u razvoj. "Divlje" pčele odnosno naše koje roje i nasleljavaju prirodna staništa one obično nalaze novi dom u stablima, rupama, kućama ... po pravilu u sjeni. "Debljina zidova" ovih staništa sigurno je mnogo veća nego u našim košnicama i one su tako vekovima živele.
Mislim, da je za pčelinje zajednice bolja košnica sa debelim daskama ali za pčelara to predstavlja minus zbog težine, cene izrade ....

Puno pozdrava svima.
Marko
Marko

• Енергетичар
    • Imejl
« Odgovor #13 poslato: April 05, 2011, 06:51:42 posle podne »
http://www.pcela.rs/vrskarabk1.jpg je adresa i nadam se slika nekog dobrog p;elarskog sajta i slika roja u vrskari

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #14 poslato: April 06, 2011, 05:18:18 posle podne »
Nađoh par saveta za BD pčelarstvo:

- dozvoliti pčelama da same grade saća u košnici;

- dozvoliti pčelama da se roje;

- dozvoliti pčelama da same zamene svoju maticu sa njihovim prirodnim procesima;

- podrazumeva se da se koriste BD preparati na zemljištu zbog pčela;

- namerno uzgajamo biljke (i cveće) koje pomoći zajednici pčela;

VAŽNO!!!