Autor Tema: Recept za prihranu pčela po Rudolfu Štajneru  (Pročitano 513 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Recept za prihranu pčela po Rudolfu Štajneru
« poslato: Februar 14, 2011, 08:31:06 posle podne »
Mada se u BD pčelarstvu ne koristi šećer za prihranu pčela mogu da se dogode takve okolnosti kada je to neophodno. Dr Rudolf Štajner je ostavio sledeći recept:

65% šećera
25% vode
10% čaja od kamilice i majčine dušice
1 gram soli

Čaj se pravi na sledeći način:

Kada voda proključa dodaje se 5 grama suve kamilice u 1dl vode i 0.5 grama suve majčine dušice, pokriva se poklopcem i ostavlja se da odstoji 5 minuta a zatim se ostavlja da se ohladi. Od čaja se uzima 10% tečnosti  za gore pomenuti recept.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: vrbak
    • Imejl
Odg: Recept za prihranu pčela po Rudolfu Štajneru
« Odgovor #1 poslato: Jun 09, 2013, 05:02:21 posle podne »
Кишних и хладних мајских дана правио сам сируп за ројеве по овом рецепту. Надам се да је пчелама више пријало од обичног сирупа.

Van mreže Nikola Gavrilovic

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
« Odgovor #2 poslato: Jun 14, 2013, 08:23:36 pre podne »
Има логике.
Мајчина душица садржи тимол, а знамо како тимол делује на вароу.
Али не знам шта да кажем у вези чајева.
Можда буде добро, али то ми превише изгледа као антропоморфизација пчела.
(тј. ако људи пију чајеве када су болесни, не значи да и пчеле треба да раде исто)
 :D
Определио сам се за сејање мајчине душице на пчелињаку.
Тачније, једне подврсте мајчине душице која садржи доста тимола.
Рачунам, пчеле ће већ наћи начин да искористе лековитост биљке, на свој начин.
Еколошки пчелињак http://pcelinjak.net/

Van mreže Sanja Petrić

• НПК
  • *
« Odgovor #3 poslato: Februar 19, 2014, 09:59:05 pre podne »
Mada se u BD pčelarstvu ne koristi šećer za prihranu pčela mogu da se dogode takve okolnosti kada je to neophodno. Dr Rudolf Štajner je ostavio sledeći recept:

65% šećera
25% vode
10% čaja od kamilice i majčine dušice
1 gram soli

Čaj se pravi na sledeći način:

Kada voda proključa dodaje se 5 grama suve kamilice u 1dl vode i 0.5 grama suve majčine dušice, pokriva se poklopcem i ostavlja se da odstoji 5 minuta a zatim se ostavlja da se ohladi. Od čaja se uzima 10% tečnosti  za gore pomenuti recept.

Nažalost ta neophodnost postade svakodnevnica. :-[ (pašne prilike i neprilike...etc.)

No poštovani Dr Rudolf Štajner još uvijek nudi rješenje i za to, a usput kaže da samo jaka pčela može preraditi šećer u med...uvelike potpomognuta kamilicom i solju.

Što se recepta tiče,malo je nejasan.
Naime...točno određena količina čaja morala bi biti proporcionalna količini šećera od koje činimo sirup,zar ne?

Gram soli dolazi na 5l bilo sirupa,bilo npr. vode ako koristimo pojilice...
U svakom slučaju ču pri nadolazećoj proljetnoj prihrani ići na ovu kombinaciju.,al ipak sa kalkulatorom u ruci ;)

Inače,svojim prijateljicama spravljala sam čaj od stolisnika,valerijane,maslačka i kamilice ,te im ga stavljala u izvorsku vodu ,koja se u unutarnjim higijenskim pojilicama u našim košnicama pčelicama obavezno nudi uz šećerno-mednu pogaču već iza zimsog solsticija kada počinje i leglo.
Čaj im uvelike pomaže ,a kada nakon nekog vremena otvorim košnicu kao da viču :hoćemo još )),sve popiju ,krasotice moje  :)
Recept spravljanja čaja je napisan u Mjesečevom sjetvenom kalendaru.

Imagine all the people living life in peace...

Van mreže Sanja Petrić

• НПК
  • *
« Odgovor #4 poslato: Februar 20, 2014, 01:35:23 posle podne »
Ispravak gornjeg posta  :-[

1 g soli na 1l tekućine...

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
« Odgovor #5 poslato: Februar 22, 2014, 09:21:23 posle podne »
Pomenuti recept je sigurno dobar za prihranu pčelinjih zajednica. nisam ga koristio do sada u pomenutoj recepturi, jer je nisam imao.
prihranu sam vršio samo šećernim sirupom uz dodatku belog luka i limunovim sokom.
međutim za prihranu sirupom pčela sada nije preporučljivo, jer su temperature dosta niske.
sada se tereba, gde treba prihrana, vršiti šećerno mednom pogačom preko satonoša ili ušećerenim medom u hranilici ili preko satonoša.

Van mreže Sinisa Ognjenovic

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Oskorusa
« Odgovor #6 poslato: Februar 22, 2014, 11:51:06 posle podne »
Богами како ове температуре иду око 20 степени нисам сасвим сигуран да си у праву друже...Богме би могао и сируп...Ја никада нисам давао мојим пчелицама сируп, али сам прошле године морао свим ројевима да га дам. Иначе би угинули од глади иако им ништа меда нисам узео...То ме јако , јако брине, ако буду овако сушне године пчеле ће на жалост преживљавати код свих само уз помоћ сирупа...

УСкоро прегледам сва друштва да проверим залихе хране..Била је јако чудна зима...

Van mreže Sanja Petrić

• НПК
  • *
« Odgovor #7 poslato: Februar 23, 2014, 09:58:25 pre podne »
...
15.01.2014,,,tempirano na povoljan dan,a da bude subota i nedjelja,,,dakle bio je plod :)
Pregledala sam svojih 6 miljenica i primjetila ugodno iznenađujuću brojnost pčele,prisutnost već zatvorenog legla, ubrzano zalijeganje matica  potkrepljuje otvoreno leglo u svim stadijima na 3-4 okvira oko centralnog,,,zalihe meda po meni sasvim dovoljne za sada,,,peludi baš i nema koliko bi ga u proporciji sa leglom trebalo biti,no već toga dana sam i tu brigu ostavila kad sam vidjela koliko su ga donosile u košnice...
Ipak ću im dati proljetnu poticajnu prihranu  :)
Voćno-medni sirup sa čajem od majčine dušice i kamilice...
Naime ,osim za mnogobrojnu obitelj 8) i za pčelice spravljam voćno-šečerne sirupe od svog sezonskog voća koje gajimo, ili pak marmelade i sl.
Sirupi su puuni vitamina i uz dodatak čajeva ima učinak i visoke stimulacije ...

Zima,em što je bila čudna,može biti još čudnija :)
Naime, i kalendar nam kaže da će ožujak biti dosta hladniji  ,a i dosta oborina,no mogućnost i lijepog vremena :), na kojemu bi trebali biti zahvalni toploljubnom Plutonu pred zviježđem Strijelca...

Medno!

« Poslednja izmena: Februar 23, 2014, 10:00:28 pre podne od strane Sanja Petrić »

Van mreže Miodrag Stankovic

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: cukar
    • Imejl
« Odgovor #8 poslato: Februar 23, 2014, 02:22:09 posle podne »
Pozdrav

ovaj sirup sam imao nameru da pravim za prolecnu stimulaciju pa mi ovo pojasnjenje oko soli dobro dodje jer sve je u procentima a so u gramima..

Pozdrav Sinisa ne javljas se na drugim mestima ali te ovde nadjoh... Cujem da si ostao u selu ...

Pozdrav Miodrag

Nego gledam ovaj recept malo mi je gust za prolecnu stimulaciju vise je za dopunu hrane za zimovanje ima li nesto oko prolecne stimulacije?
« Poslednja izmena: Februar 23, 2014, 02:30:22 posle podne od strane Miodrag Stankovic »

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
« Odgovor #9 poslato: Februar 23, 2014, 09:56:07 posle podne »
Pa ti ga Miodraže odradi u razmeri koja tabi odgavara za prihranu, samo dodaj malo čaja.
i meni se čini da je za stimulativnu prihranu gust.

Samo i dalje mislim da je za stimulaciju sirupom još rano,
bez obzira na dnevne temperature. noći i jutra su dosta hladne.

Uostalom moj stav i mišljenje su samo za mene, nije obaveza da se iko nji pridržava.

Van mreže Sanja Petrić

• НПК
  • *
« Odgovor #10 poslato: Februar 24, 2014, 10:02:27 pre podne »
Pa ti ga Miodraže odradi u razmeri koja tabi odgavara za prihranu, samo dodaj malo čaja.
i meni se čini da je za stimulativnu prihranu gust.

Samo i dalje mislim da je za stimulaciju sirupom još rano,
bez obzira na dnevne temperature. noći i jutra su dosta hladne.

Uostalom moj stav i mišljenje su samo za mene, nije obaveza da se iko nji pridržava.

Potpisujem  :)
Ja sam ga odlučila dati, no ipak u skladu sa temperaturama...znači tek kada temperatura pokaže neku konstantu pri porastu,a sad definitivno nije vrijeme za to.
Svakako da se treba vladati po vlastitoj intuiciji, a još i uz mjesečev sjetveni kalendar koji nam puuno toga ukazuje...
Gustoća sirupa po meni bi po pitanju i slatkoće i gustoće bila poput šećernog sirupa 1:1
Iako pčela od "svega" može učinit med ,ne znači da joj to možemo priuštiti u svakoj varijanti.

Još uvijek mi nije jasno kolika količina čaja ovog gore recepta ide npr. na 100 l sirupa...
No ako se ravnamo po proporciji recepture iz "mjesečevog sjetvenog kalendara " sa valerijanom,maslačkom,stolisnikom i kamilicom....koprive,preslice i hrastove kore...na tu količinu ide 1l tog čaja,,,znači 1%...

Toplo preporučam uvjek kapnuti pet-šest kapljica tinkture propolisa u sirup.

Van mreže Miodrag Stankovic

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: cukar
    • Imejl
« Odgovor #11 poslato: Februar 24, 2014, 01:04:01 posle podne »
Malo sam racunao i prosecna temp od 7-22 februara u Crnoj Travi na 1000 mnv je bila 17.4 a u Beogradu 15.6 za isti period. Pcele masovno izlaze iz kosnica od pre dvadesetak dana i idem ove nedelje u selo da vidim sta se desava. Kako su prihranjenje krajem septembra a otvarane od tad samo 4 decembra za oksalnu kiselinu nadam se da je sve u redu.

Sa ovim temperaturama u toku dana i izvorom polena koji je neprimeren mesecu mislim da cu morati da razmislim sta da radim - pogaca mi se ne daje jer nemam svoju a nikako mi nije jasno (ustvari i jeste) kakva je sustinska razlika izmedju sirupa i pogace - sem da pogacaima malo meda a i secer je invertovan u vrlo malim procentima. Za ovako toplo vreme mislim da sirup ne mora da bude los ali ga treba dati kao u jesen u vecoj kolicini - bar litar ipo u jednom cugu ujutro da pcele sve odnesu do veceri.

Ne mislim da je dobro drzati se toga da je februar vec treba gledati temperaturu i leglo kao i cvetanje biljaka na terenu...

Van mreže Sanja Petrić

• НПК
  • *
« Odgovor #12 poslato: Februar 24, 2014, 03:15:38 posle podne »
Prije par godina napravila smo mali eksperiment.Iza zimskog solsticija u košnice smo dodavali med i šećerno-mednu pogaču.
Pri slijedećem otvaranju tih košnica  :o Pčelice smazale pogaču ,a med tek onako  ???
Odgovor se samo poklopio sa namjerom.

Sem šećera i meda,pogača sadrži u sebi još i sviježi pekarski kvasac i jabučni ocat i vodu.
Kvasac obiluje B2 vitaminom,a u periodu koji je slijedio iza dodavanja očitovala se i njihova potreba jer im je poslužio kao zamjena za pelud.
Pogače sama spravljam preko 10 godina i do sada su se pokazale zadovoljavajuće...no zadnjih nekoliko godina umjesto dijela vode stavljam i čaj.

Sem pomoći u prehrani ,pruža im i dodatnu zimsku izolaciju...etc.
No nekako mi najmilije što i već pomenutu zimu polako ostavljamo iza sebe,duga je  :)
No nekako se već sve posložilo.Bila je lijeska u pravom izdanju i baš tempirana, neumorna mrtva kopriva,vijerne tratinčice,jaglaci,,kukurijeci....

Van mreže Sinisa Ognjenovic

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Oskorusa
« Odgovor #13 poslato: Mart 02, 2014, 08:21:15 posle podne »
Najzad kisa...Ura..Bicedobro nektarenje voca u cvetu...