Autor Tema: Biodinamika u proizvodnji ribe??? Iskustava i saveti  (Pročitano 74 puta)

Van mreže tatjana miladinovic

• НПК
  • *
Biodinamika u proizvodnji ribe??? Iskustava i saveti
« poslato: Decembar 04, 2017, 04:51:18 posle podne »
Poz svim članovima...
Zanima me da li se primenjuje biodinamika u proizvodnji ribe.... Posto sam nesto citala da joj je sem hrane koja joj se daje potrebno i dosta mikroorganizama iz zemlje koje ona jede da bih stekla imunitet i kvalitet mesa... Pitanje se odnosi na uzgoj šarana...  Hvala
« Poslednja izmena: Decembar 04, 2017, 09:34:33 posle podne od strane Zoran Petrov »

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Odg: Biodinamika u proizvodnji ribe??? Iskustava i saveti
« Odgovor #1 poslato: Decembar 04, 2017, 09:53:21 posle podne »
Možda je Tatjana najednostavnije da se pitamo šta su ribe jele dok se nismo setili da ih hranimo po našem naumu  :)?

Na taj način dolazimo i do mogućeg biodinamičkog pristupa u uzgajanju riba - koje je njihovo prirodno stanište, ko sve živi u njemu, kako uspostaviti lanac ishrane čiji će deo biti i sam šaran.

Šaran je svaštojed - voli vodene blijke ali radije jede insekte, gliste iz mulja, zooplanktone...

Potrebno je svakako imati trsku i po mogućstvu plićak jer šaran jako voli da ide u plićak i traži po dnu hranu. Vidjao sam po ribnjacima da ljudi postave bale sa slamom od ječma zbog održavanja kvaliteta vode ali to sigurno povoljno podstiče ceo životni svet u vodi...

Naravno biodinamički šaran neće biti debeo i veliki sem ako ne poživi dosta godina! I ja razmišljam da ga zapatim jer kao izuzetno pametna riba značajno će poboljšati IQ našeg imanja  :)
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže tatjana miladinovic

• НПК
  • *
« Odgovor #2 poslato: Decembar 04, 2017, 11:25:33 posle podne »
Kazu da ako hoce da,se ima ribnjak dugo godina mora da se djubri stajnjakom...  Jer se stvara plankton kojim se on hrani.. A isto tako iz vode mora da,se izvuce i visak amonijaka zbog djubriva od ribe same..  Pa me interesovalo da li na primer preparat bd 500 na primer moze da se ubaci u vodu... I da li bi u tom slučaju uopšte trebalo ubaciti stajnjak jer ima djubriva od  same ribe... Kako bih isao sav taj proces...  i ostalih preparata u biodinamici  jer sve je vise ribnjaka koji imaju problema sa raznim virusima herpes..  Hvala Zoki na ovako opsirnim odgovorima...  I lepim objašnjenjima u raznim diskusijama...  😁

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #3 poslato: Decembar 05, 2017, 06:50:58 pre podne »
ovo je Demeter standard kad je u pitanju uzgajanje ribe:

ukratko - koristi se BD djubrivo Uu kojem su primenjeni BD preparati), slama,seno, i da koristimo BD 500 i bd 501 na samoj vodi i okolnom zemljistu!

<a href="http://www.demeter.net/sites/default/files/DI_aquaculture%20stds%20Demeter%20Biodynamic%2014-e.pdf" target="_blank">http://www.demeter.net/sites/default/files/DI_aquaculture%20stds%20Demeter%20Biodynamic%2014-e.pdf</a>
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Januar 26, 2018, 09:49:35 posle podne »
U BD ribnjacima se uspešno,u vidu akvaponije,gaji povrće posebno salata,rukola,razne sorte spanaća.Tu simbiozu treba iskoristiti jer biljke uzimaju rastvorenne nutrijente u vodi a posebno azot,fosfor kalijum i tako pročišćavaju vodu  pa se riba uopšte ne oseća na mulj.Takođe potrebno je osigurati,pogotovo za vreme leta i zimi kiseonik putem obrnutog procesa hidrauličnog ovna na pogon vetrenjače.