Autor Tema: Aquaponika- Akvaponika  (Pročitano 748 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Odg: Aquaponika- Akvaponika
« Odgovor #60 poslato: Septembar 16, 2016, 11:48:18 posle podne »
zaboravio sam da dodam najbitniju stvar...
ostalo mii je da izblanasiram eko sistem .. pod tim podrazumevam da mogu svakog meseca da vadim 4-5 kila ribe za konzum a da to ne utice previse na jezero ... a zaokruzenje sistema jezera ce biti kada sve to bude funkcionisalo bez da moram da dodajem ikakvu hranu , sad su ribe male pa nema potrebe, ali kada dodam 20 kila sarana pitanje je ... videcemo da li saran voli balegu i koliko to utice na njegovo zdravlje (preko vode )..

gleedam da izbegnem zitarice, pelete i slicno , vec da hrana i slicno kruze po imanju ...

i jos po nesto ...
zahvat je oko 350 kubika,
dotok vode je oko 1-2 kubika u susi i preko 6 7 kubika dnevno kada nije susa... to je po meni sasvim ok za odvodjenja viska nitrata/nitrita u akvaponicne posude pa u kap po kap sistem (bez recirlukacije , posto je zakonom zabranjena)

jezercee je iznad baste oko 2 metra , sto je nedovoljno za kap po kap (0.5 bari je minimum, ili 5 metara) pa ce morati pumpa ... ili cu aquaponicne posude podignuti na vecu visinu taman da dobijem taj pritisak ...

Svaka cast na izvestaju - jedan od najboljih postova na forumu!

Pozdrav
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Nikola Sijan

• Закоровљен
  • **
  • Navigare est necesse.
    • CozyLand
    • Imejl
« Odgovor #61 poslato: Septembar 20, 2016, 08:40:28 posle podne »
Drago mi je da nemaš problema sa vodom, bio sam nedavno na Rudniku i video puno erozije i zagadjenih potoka. Porodica bistrih potoka nažalost više nije okružena bistrim potocima.
Kap po kap će možda i raditi na dva metra visinske razlike ali ćeš svakako morati prvo da 'napumpaš' creva sa nekim većim pritiskom odnosno pumpom.

imam srecu da u slivu niko ne zivi sem nas... mi imamo fekalne septicke i tehnicke septicke (feklane se prazne samo kamionom, zatvoren sistem) ...tako da smo smanjili zagadjenje na najmanju mogucu crtu ... odprilike 6clana porodica za 30 dana napuni fekalnu od 2500 litara... neverovatno ali istinito ... ja sam uveo mere stednje, muske ucim da gledaju zvezde :D

izvinjavam se , ako sam nekoga zgadio , ali po meni to je jedan jako bitan podatak , koji svako mora da uracuna ukoliko se bavi organskom , biodinamickom ... vodokotlic ima 10 litara.. povuci ga triput dnevno i to je 30 litara... ljudi zaborave koliko zagadjuju okolinu ...

pumpama inace dizem u kace koje su na recimo 7 -8 metara visine od baste ...

evo je jedna slika , jezero je negde na pola puta izmedju tih kaca i basti tako da ce morati iz jezera voda da se pumpa do kaca.... nego htedoh da vam pokazem kace iz drugog razloga, primeticete da iz kace izlazi cev 3/4 pa onda testik sa jednom cevi koja nema slavinu, ali gleda u nebo ....
eeeee ta cev sluzi da vazduh izadje napolje ... ne znate koliko sam muke imao da sredim problem vazduha u cevima ... eto ako neko naidje na taj problem resenje je jednostavno...

sto se izvora tice... primetio sam da se neki gase ali neki se novi desavaju .... tako da ... nesto se desava sa prirodom , videcemo gde to vodi ...

ujedno aeracija je resena kako je i planirano ... postavljeni su paneli (provizorno) i u dva dana su sprzili dve pumpe... ne znam razlog... pumpe cu odneti na servis od prvog momenta su se ponasale cudno i trosile 10 ampera umesto 5 amepra koliko je pisalo na specifikaciji ...
ako neko ima preporuku za neku dobru pumpu na 12v voljan sam da cujem

evo malo kako izgleda sistem za aeraciju

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=hzc38ufo-ng" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hzc38ufo-ng</a>

e sad... ne znam dal rekoh .. upao mi je konj u jezero .. jedva ga izvadismo .. i izgled da je probio dno nogama ... a ribe vise ne vidim, ili su ih patke pojele ili su u donjoj zoni ...
« Poslednja izmena: Septembar 20, 2016, 08:44:25 posle podne od strane Nikola Sijan »

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #62 poslato: Septembar 25, 2016, 10:01:30 pre podne »
Nešto mi liči da ti to nisi dobro povezao, da li ti napajanje pumpe ide od akumulatora? Izmeri napon koji pumpa dobija.

Ja ne dam muškima da idu u kupatilo:-)

Van mreže Nikola Sijan

• Закоровљен
  • **
  • Navigare est necesse.
    • CozyLand
    • Imejl
« Odgovor #63 poslato: Septembar 27, 2016, 07:48:40 posle podne »
Nešto mi liči da ti to nisi dobro povezao, da li ti napajanje pumpe ide od akumulatora? Izmeri napon koji pumpa dobija.

pumpe se napajaju preko reglera.. iz prostog razloga sto regler iskljuci napajanje kada napon padne na 11.9 volti .. to jee bitno zato da ne bi napon pao ispod 11 volti i sprzio akumulatore. Cim ujutru zadje sunce a snaga punjenja poraste pumpe se automatski ukljucuju na 12.6 volti ... Ako nekog interesuje ovo oko solara , mogu u posebnom postu da definisem neke stvari ..

Ja ne dam muškima da idu u kupatilo:-)

ja ujutru moram sporadi sebe.. i onda nemaju pozitivan primer za ugled :D

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #64 poslato: Septembar 28, 2016, 09:36:31 pre podne »
To sam i mislio da li regler pegla struju za potrošača na 12 volti ili je to struja punjenja koja je veća. U svakom slučaju treba izmeriti voltažu jer je čudno da riknu dve pumpe u tako kratkom roku.

Van mreže Nikola Sijan

• Закоровљен
  • **
  • Navigare est necesse.
    • CozyLand
    • Imejl
« Odgovor #65 poslato: Septembar 30, 2016, 08:29:12 pre podne »
To sam i mislio da li regler pegla struju za potrošača na 12 volti ili je to struja punjenja koja je veća. U svakom slučaju treba izmeriti voltažu jer je čudno da riknu dve pumpe u tako kratkom roku.

juce sam bio na imanju, imao cert. koontrolu .. i naravno zaboravim da ponesem voltmetar...
Regler pegla struju koja ide ka akumulatorima , dodaje na recimo 12V koji su na aku. 0.5 da bi se akumulatori pravilno punili ... a na izlazu za potroacee daje oko 12v ispreglane struje...