Autor Tema: Биодинамика у пчеларству 2015.  (Pročitano 236 puta)

Van mreže Nikola Gavrilovic

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
Биодинамика у пчеларству 2015.
« poslato: Maj 22, 2015, 08:49:01 pre podne »
Ево једно кишно јутро, па нађох времена да напишем коју препоруку.
Хитно примењујте, за пар дана већ може бити касно.

Колеге,
ово је јединствена година, кошнице су са великим бројем ројевих матичњака, готово свака кошница, то је савршена прилика да се сачува генетски фонд на пчелињацима, а да се добију младе, квалитетне, оплођене матице, различитог порекла. Онако како ја пред самим собом дефинишем биодинамику: (на моменат занемарујући Штајнеров мистицизам и окултизам) то је разноврсност у генетици, што више матица и трутова различитог порекла, то је здравији пчелињак, отпорнији на болести и на све друге изазове из природе.

Произвођачи матица ће рећи да ројеве матице нису квалитетне, али то је обична пропаганда.

Ових дана радим на формирању великог броја оплодњака, у којима ће се изводити матице искључиво природног (ројевог) порекла, без вештачког пресађивања ларвица.

То бих свима препоручио, нарочито биодинамичарима.
Сачувајмо генетску разноврсност.
Еколошки пчелињак http://pcelinjak.net/

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
Odg: Биодинамика у пчеларству 2015.
« Odgovor #1 poslato: Maj 28, 2015, 08:56:04 posle podne »
Nikola,
 i ti proizvodiš matice za prodaju, pa nije bitno dali su larve presađivane ili ne,
kako će ti da dokažeš da su matice proizvedene kod tebe bolje od
matica koje ja ili neko drugi proizvodi.
Za kvalitet se i prirodnim putem materijal bira za reprodukciju,
ne mora samo presađivanjem.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #2 poslato: Maj 29, 2015, 06:24:45 pre podne »
Nikola,
 i ti proizvodiš matice za prodaju, pa nije bitno dali su larve presađivane ili ne,
kako će ti da dokažeš da su matice proizvedene kod tebe bolje od
matica koje ja ili neko drugi proizvodi.
Za kvalitet se i prirodnim putem materijal bira za reprodukciju,
ne mora samo presađivanjem.

Dragi Mile, ne znam da li sam bas potpuno razumeo sta Je Nikola mislio ali ni na sta ti mislis pa ipak da kazem i svoje misljenje -   i te kako je bitno da larve nisu presadjivane, tj. da dodje do rojenja!

Sve te larve odraz su jednog posebnog identiteta pojedine kosnice a nikako haoticnog i nasumicnog nastanka novih matica!

Dragi Nikola, izvorno znacenje reci okultnog jeste "skriveno" ali ne od ociju svih!
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Maj 30, 2015, 08:27:44 posle podne »
Зоран је у праву,нема хаотично-насумичног настајања нових матица.
То што Ми(људи) не видимо неке процесе који се дешавају у кошници има своје закономерности у целом Домаћинству природе и добро је што је тако јер бисмо својим уплитањем само покварили цео процес.
На основу прича,препорука и бележака оних који су живели пре нас важно је оставити пчелама бригу о матицама а да се Ми нађемо при руци кад затреба ако затреба са унапред спремљеним и припремљеним кошницама у које ће се населити младе матице и пратећи  јој рој.
Ово не значи да се треба манути производње матица на начин на који су неки већ научили и који се показао делотворним у производњи већег броја матица за продају јер је то неким пчеларима већи приход него продаја меда.

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
« Odgovor #4 poslato: Jun 03, 2015, 07:17:17 posle podne »
Nikola,

Не производим за тржиште, производим их само за себе, не продајем ни ројеве, ни матице. А и када бих продавао матице не бих знао како да им одредим цену. Матица произведена у идеалним условима је непроцењива.

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
« Odgovor #5 poslato: Jun 06, 2015, 11:12:51 posle podne »
Poštovani,
ako neko misli da sam ga uvredio, neka mi oprosti, jer nikako nisam imao nameru za vređanje, a i nisam takav čovek u principu.
Nikola nisam znao da ne proizvodiš matice za tržište, a kako kažeš svoj način proizvodnje, baš je šteta.

Prirodna selekcija: u rojevnom nagonu društva pčele posegnu veći broj matičnjaka. kad počne rađanje matica, ima dosta okršaja od sami njih, e tu sad najbolja opstaje i ostaje da vodi društvo.

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
« Odgovor #6 poslato: Jun 24, 2015, 10:50:43 pre podne »
У јулском броју часописа "Пчелар" појавиће се мој скроман допринос науци, у виду текста са насловом "Очување генетске разноврсности на пчелињаку."