Autor Tema: Pčelinja paša  (Pročitano 324 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Pčelinja paša
« poslato: April 23, 2014, 06:44:39 posle podne »
Dragi prijatelji,

na našem imanju je posejano 20ha bele slačice p ako nekome treba organska ispaša neka se javi!

Pozdrav
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: vrbak
    • Imejl
Odg: Pčelinja paša
« Odgovor #1 poslato: Septembar 09, 2014, 07:54:15 pre podne »
Будући да немам своју земљу (заправо имам нешто мало), имао сам овакву идеју. С обзиром на то да је Војводина најмање пошумљена област у Европи, обратио сам се Водама Војводине с питањем да ли бих ја могао на некој непошумљеној обали канала (а има их доста) да садим медоносну флору и држим пчеле (а њима би остало посађено дрвеће). Добио сам одговор да је то могуће али под два услова: први је да им ја плаћам годишњу надокнаду а други је да уговор буде само на 5 година (таман док дрвеће не почне да цвета). То што би им остала шума (коју бих ја подигао) - то нису помињали, као да је безначајно. Кажу, тако је то по Правилнику (заправо Уредби). Било би добро да пчеларске организације утичу (ако је могуће) да се ти правилници измене. Таквог простора - поред река и канал - у Војводини има много, и ако би се ту садила разноврсна медоносна флора, то би био рај за биодинамичко пчеларење (не би морало ни да се сели, а најчешће у близини има и уљане репице и сунцокрета). Други проблем је што Воде Војводине на тим великим површинама саде само врбу, багрем, и пре свега тополу и сибирски брест (та дрвећа саде јер имају добар прираст и зато што лако могу да продају).
Требало би деловати у два правца (то је оно што је мени пало на памет): или да оно што се сади буде далеко разноврсније или да постоји могућност да се пчеларима такве површине дају на коришћење / управљање (као што ја желим) те да пчелар у договору са њима сади разноврсно медоносно дрвеће (у том случају Воде Војводине не би имале никакав трошак, него чисту добит - када то дрвеће порасте).
Код нас се годинама говори о побољшању медоносне паше (то пратим више од 10 година) али све што се ради је слабо, тако да ту нема никаквог озбиљног учинка.
Обраћао сам се и неким институцијама са питањем да ли могу негде да посадим медоносно дрво. И био сам веома непријатно изненађен када сам увидео да заправо нигде не може да се посади (чак ни на својој њиви) ако пре тога од некога не добијеш дозволу за то и при том платиш. Тако да од чика Јовиног: где год нађеш згодно место, ти дрво посади - данас нема ништа. Ситуација је прилично шашава (да не кажем ненормална): ја, који волим дрвеће и живим у најмање пошумљеној области у Европи желим да садим дрвеће али то слабо чиним јер ми зато треба нечија дозвола а треба богами и да се плати. С друге стране, има људи који саде дрвеће и за то никога ни за шта не питају (нпр. када сам питао људе из Горњег Подунавља да ли могу са једне стране бента да садим медоносно дрвеће, рели су ми да не може, поготово инвазивне и неаутохтоне врсте, а на истом том бенту на различитим местима има много посађеног дрвећа - па и инвазивног и неаутохтоног). Тако ствари функционишу.
У Информатору о раду Вода Војводине за ову годину (2014) у делу Коришћење водног земљишта стоји:
Посебан проблем у овој области представља потпуно одсуство законске регулативе у погледу давања водног земљишта на коришћење другим правним и физичким лицима. Закон о водама не садржи ни једну одредбу у вези са условима и поступком давања водног земљишта на коришћење, а истовремено утврђује накнаду за коришћење овог земљишта.

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: Septembar 09, 2014, 05:01:15 posle podne »
Evo jedne za ovo vreme veoma dragocene medonoše. Čini mi se da nema biljke (grm) koje pčele u ovo vreme toliko posećuju. Evo kako je to danas izgledalo u mojoj bašti (malom rasadniku medonosnog bilja).

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=LJ9iT1vsgLI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=LJ9iT1vsgLI</a>

« Poslednja izmena: Septembar 09, 2014, 10:14:03 posle podne od strane Zoran Petrov »

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Septembar 10, 2014, 10:54:21 posle podne »
A kao drvo?

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Septembar 11, 2014, 07:42:47 pre podne »
Мислиш шта је "као дрво" добро у ово време или нешто друго (нисам разумео)?

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #5 poslato: Novembar 13, 2014, 08:49:45 pre podne »
Дрво које заслужује посебну пажњу - софора.
Ове година први пут, што ја знам, софора није цветала (углавном). Не знам шта је томе разлог. Иначе, софора цвета од половине јула па до августа (перид зна да се мења у зависности од услова: виђао сам да софора цвета почетком јула, а зна да буде у цвету и почетком септембра).
Ове године пролеће је било необично лепо и топло, без већих мразева. У шумици која се налази поред моје зграде има доста стабала софоре и било је много (безброј) клијанаца софора јер су услови за клијање били идеални. Многи од клијанаца су преживели (иако је по шуми трава била кошена). Ове јесени само треба заћи на таква места и ето добре саднице коју само треба пребацити у башту и однеговати је још једну годину.

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2015, 04:23:42 posle podne »
На СПОС-овом форуму сам покренуо једну тему која се тиче ове, а сматрам је веома важном.
http://spos.info/forum/index.php?topic=26556.0

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #7 poslato: Januar 08, 2015, 07:56:37 posle podne »
Tema je odlicna i na pravom je mestu (mada bih voleo da je vise pcelara na nasem forumu i da zaista bude neka akcija - da ne bud pusta slova !).
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
« Odgovor #8 poslato: Januar 09, 2015, 08:31:11 posle podne »
Tema je baš odlična, samo je teba sprovesti u delo, a to nije teško, a nije ni lako.
individualno kupiš i zasadiš nekiliko sadnica evodije nije problem, ali očekivati od društva, tj od države da se uzme u akciju zasadnje medonosnih rastinja, od toga verujte mi nema ama baš ništa.

Možda grešim, ali i rasadnici prvenstven imaju sadnice voćaka i nekih žbunova, cveća, zimzelenih grmova i sadnica, dok medonosnih biljaka ima vrlo malo, tako da ova zamisao kolege jelića je na svom mestu, samo je treba sprovesti u delo.