Autor Tema: Kako do organskog pčelinjaka? Početničke muke 2  (Pročitano 286 puta)

Van mreže Nikola Gavrilovic

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
Kako do organskog pčelinjaka? Početničke muke 2
« poslato: Mart 13, 2014, 10:44:19 pre podne »
Nikada nisam napustio ideju da jednog dana formiram u potpunosti organski pčelinjak sa zvaničnim sertifikatom. Jer već imam gotovo sve elemente za to koji se tiču tehnike i tehnologije.  Nažalost postoje trenutno nesavladive prepreke. Pa rekoh da podelim svoja razmišljanja, možda dobijem neki koristan savet.

Najpre, kako naći lokaciju u Šumadiji? Gde god se okreneš prisutna je konvencionalna poljoprivreda. Za organski pčelinjak potrebna je površina od 3 kilometra u prečniku okolo pčelinjaka bez ikakve klasične poljoprivrede. Taman pronađem neku lokaciju koja bi odgovarala opisu, ali djavola, to je obično bukova šuma. Kako pčelariti u bukovoj šumi? To je nemoguće, to bi bila smrt za pčele.

Drugi problem, koji bih rešavao kad rešim prvi. U organskom režimu, dozvoljen je biošećer u prihrani (šećer od organski gajene repe), a nije dozvoljena prihrana suncokretovim medom. Pa mi ne ulazi u glavu, kako mogu biti zdravije pčele hranjene šećerom makar to bio organski šećer? Med je njihova jedina hrana. Zbog velikih suša i opadanja stočnog fonda livadske paše su dovedene u pitanje. Problem je naći sigurnu livadsku pašu koja bi zamenila suncokret i obezbedila pčelama ishranu prirodnom hranom tokom čitave godine. A licemerno bi bilo imati sertifikat o organskom pčelinjaku, a hraniti pčele veštačkom hranom, svejedno što pravila to dozvoljavaju. I ne samo što bi bilo licemerno, to bi na duge staze bilo štetno i smrtnosno za pčele.

Eto, to su 2 glavne prepreke.
« Poslednja izmena: Mart 13, 2014, 10:52:02 pre podne od strane Nikola Gavrilovic »
Еколошки пчелињак http://pcelinjak.net/

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
Odg: Kako do organskog pčelinjaka? Početničke muke 2
« Odgovor #1 poslato: Mart 08, 2015, 05:40:22 posle podne »
Ko je bio u prošlu subotu na državnom pčelarskom sajmu u Beogradu, mogao je čuti predavanje jednog čuvenog Finca (najveći finski proizvođač sa 1500 košnica) koji radi u režimu organske proizvodnje. Kako radi? Konvencionalna (neorganska poljoprivreda) je dozvoljena u dometu leta pčela. (u Srbiji, po srpskim propisima, to nije dozvoljeno) Pčele zazimljava dodajući u proseku 18 kilograma šećera po košnici (može biti da je biošećer od organske repe, nije se izjasnio, ali šećer je šećer, dakle zlo za pčele, pri čemu država Finska učestvuje u kupovini šećera sa 30 evra po košnici). Što sve navodi na zaključak da je uzaludno maštati da možemo racionalno proizvoditi serifikovan organski med ovde u Srbiji i još biti konkurentni Evropljanima.  Nažalost tako stvari stoje.
« Poslednja izmena: Mart 08, 2015, 05:42:33 posle podne od strane Nikola Gavrilovic »

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #2 poslato: Mart 08, 2015, 06:12:43 posle podne »
Sto ljudi sto ćudi!

Sto država sto organskih standarda!

Zato je Demeter med jedan jedini, sa izraženim lokalnim karakteristikama. Zato Nikola pravac u Demeter standard i to što pre jer sa medom koji imaš ne treba ni trenutka da čekaš!

Uzgred rečeno, bukiram 30kg tvog meda od kupina za ovu godinu!

Pozdrav
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže mile vasilev

• Закоровљен
  • **
« Odgovor #3 poslato: Mart 08, 2015, 07:08:32 posle podne »
Nikola,
finci rade tako kako im se može, i to može ili  tako treba, ???
ali mi moramo da shvatimo nešto da mi nismo finci. ??? ???
Oni da su dobri, bili bi van evropske unije kao mi.
mi smo jedino ispravni i istiniti, dok ovi iz unije pojma nemaju ni o čemu.
E zato se mi borimo da po svaku cenu uđemo u unuju ;) :D

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
« Odgovor #4 poslato: Mart 09, 2015, 12:39:14 posle podne »
Zato je Demeter med jedan jedini, sa izraženim lokalnim karakteristikama. Zato Nikola pravac u Demeter standard i to što pre jer sa medom koji imaš ne treba ni trenutka da čekaš!

Takodje tu ima nekih stvari koje mi nisu racionalne: zabrana sistematske zamene starih matica, zabrana višestrukih spajanja na pčelinjaku, zabrana proizvodnje matičnjaka koji nisu rojevi (nisam siguran da li je dozvoljeno koristiti Jenterov aparat?).... Svakako valja razmisliti o toj opciji, ne volim da brzam u odlukama, ali obećavam da ću dobro razmisliti i proučiti Demeter standarde.

Uzgred rečeno, bukiram 30kg tvog meda od kupina za ovu godinu!

Pozdrav

Dogovoreno. Pozdrav.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #5 poslato: Mart 09, 2015, 05:01:25 posle podne »

Takodje tu ima nekih stvari koje mi nisu racionalne: zabrana sistematske zamene starih matica, zabrana višestrukih spajanja na pčelinjaku, zabrana proizvodnje matičnjaka koji nisu rojevi (nisam siguran da li je dozvoljeno koristiti Jenterov aparat?).... Svakako valja razmisliti o toj opciji, ne volim da brzam u odlukama, ali obećavam da ću dobro razmisliti i proučiti Demeter standarde.

Ideja je da se samim pcelama ostavi da same po svom impulsu ponasaju u kosnici, pa i kad ce sama matica da trazi zamenu. Iz toga proisticu sva ostala pravila, tj zabrane a sve u zastitu bica pcela!
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

• Закоровљен
  • **
    • пчелињак
« Odgovor #6 poslato: Mart 09, 2015, 06:21:12 posle podne »
Sve to može na manjem hobi pčelinjaku (uslovno rečeno, recimo: do 50 košnica) ... Na primer, ako bih prepustio pčele prirodnim nagonima, vi garantovano ne biste dobili kupinov med, jer bi sve one otišle u rojenje najkasnije krajem maja i ne bi imale odgovarajuću snagu za pašu divlje kupine. Ako ih već osujećujem u nagonima, da bih dobio viškove sofisticiranog meda, onda nije fer da im ne obezbedim mladu maticu (koju bi one same obezbedile da ih nisam osujetio)... Na stranu to što je pravi horor imati nekontrolisano rojenje na velikom pčelinjaku. Mnogo je složen odnos pčela-čovek. Ukoliko imate, možete li mi dati mejl kontakt sertifikacione kuće, zadužene za Demeter standarde? (odnosno mejl nekoga ko bi vrlo precizno dao odgovore, volim sve napismeno, pa onda da natenane razmišljam o problematici) Gledao sam snimke predavanja o biodinamičkom pčelarstvu, i tu je sve onako, .... neodredjeno... i može da bude i ne mora da znači....
« Poslednja izmena: Mart 09, 2015, 06:23:22 posle podne od strane Nikola Gavrilovic »