Autor Tema: Biodinamičko pčelarstvo  (Pročitano 821 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Odg: Biodinamičko pčelarstvo
« Odgovor #15 poslato: Decembar 17, 2012, 07:33:24 posle podne »
Koga interesuju video materijali sa naše konferencije o BD pčelarstvu mogu da pogledaju ovde - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=349.new#new
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: vrbak
    • Imejl
« Odgovor #16 poslato: Decembar 18, 2012, 02:14:20 posle podne »
Hvala, Zorane, na postavljenom filmu, a pozdrav i zahvalnost Marku za lepo predavanje!

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #17 poslato: Decembar 18, 2012, 02:44:45 posle podne »
Biće još filmova treba mi nekoliko dana da sve postavim.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Jovan Velimirov

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: JovanV
    • Imejl
« Odgovor #18 poslato: Januar 16, 2013, 12:37:43 posle podne »
Da li neko prodaje med, i po kojoj ceni?

Van mreže Маријан Јелић

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: vrbak
    • Imejl
« Odgovor #19 poslato: Novembar 05, 2014, 05:03:25 posle podne »
Почео сам да пчеларим 20111, а почетком 2012. сам пожелео да пчеларим биодинамички. Од тада до данас сам доста сазнао (преко интернета, овог форума, преведени су и стандарди).
Ово је трећа сезона како сам део пчела сместио у ИБ кошницу. Изабрао сам ову кошницу јер има дубоке рамове у плодишту (што је у духу БД пчеларења, стандард 4.1.1. Plodište i veličina okvira moraju biti podešeni tako da se zona legla može organski povećavati zajedno sa saćem bez prepreka u vidu daščica okvira.) Већ те јесени био сам приморан да прихраним пчеле сирупом, али тај је шећер није био органски. Друго, послушао сам савет И. Брндушића (који је модификовао алпску кошницу, којом радим) да ставим на почетку целе сатне основе. Порекло тих сатних основа такође није из органске производње. То сам радио и наредне године, тј. прошле године, с тим да сам прошле године прихрањивао мање од пола друштава, а остала нису добила ни грам шећера. Ове године нисам стављао сатне основе у плодиште, већ само почетке и оставио пчелама да саме граде саће. Сируп сам давао мањем броју друштава а остала уопште нисам прихрањивао. Наредне године намеравам да избацим и прихрану сирупом одн. шећером.
Пчеле сам против варое третирао најпре бивиталом, прошле године аргус расом (знате шта је било с њим) а ове херба стрипом, а пре двадесетак дана сам пробао и органик З.П. и сваке године сам у новембру или децембру пчеле третирао и оксалном киселином.
У почетку сам имао ЛР и РВ кошнице, потом сам избацио ЛР и увео ИБ. Тренутно имам 9 РВ кошница и 32 ИБ кошнице. РВ кошнице имају замрежену подњачу а ИБ пуну. Приметио сам да након третирања против варое много више опале варое има код РВ кошница, док код ИБ ниједном нисам нашао много опале варое. Чини ми се да би у тим кошницама било довољно да се пчеле третирају само оксалном, али се нисам усудио да само то радим. Од 2011. до данас угинућа нисам имао само у ИБ кошницама. У тим кошницама пчеле су и са мањом количином меда добро зимовале.
Када је паша, на ИБ кошницу додам медиште и ако пчеле нешто донесу – то је моје. Плодиште не дирам. Прошле године нисам користио матичне решетке и није било проблема: матица углавном није прелазила у медиште, али ове године матице су прелазиле у сва медишта и залегале, па сам морао ставити матичну решетку (ако се хоће врцати мед из незалеганих рамова, онда изгледа мора матична решетка).
Што се тиче наина пчеларења, оно је сасвим једноставно. Пчеле зимују у плодишту (висина плодишта је 46 цм). У паши додајем медиште. Ако буде меда у медишту, врцам. Сва друштва су се слободно ројила. Када сам знао које се друштво роји, искористио сам који матичњак тако што бих рам са пчелама и матичњаком пребацио у другу кошницу и тако формирао друго друштво. Када се заврши паша, медиште склоним и то је све.
Први мед сам изврцао прошле године: од 8 изимљених друштава изврцао сам 35 кг меда. Ове године сам из свега неколико ИБ кошница изврцао око 40 кг. Поред тога што је ова година била лоша за пчеларство, ја сам имао додатан проблем то што су ми пчеле неколико пута биле отроване (знам за два пута) те су друштва (у јуну и почетко јула – пред сунцокрет) остајала без излетница.
Највише што могу да учиним за пчеле јесте да им са своје стране омогућим чисту животну средину (мада то изгледа безначајно према утицају других који о томе не воде рачуна или не воде толико рачуна) и да стално садим медоносно биље (а живим у Војводини која је најмање пошумљена област у Европи!).
Најпре сам засадио десетак садница медоносног дрвећа па тек онда купио кошнице и пчеле. И тако ће бити док сам жив и док могу да садим.