Autor Tema: Kako proizvesti struju za svoje domaćinstvo  (Pročitano 2465 puta)

Van mreže Branko Vukadinović

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Branko_Kuzmin
    • www.vratimosenaselo.com
    • Imejl
Kako proizvesti struju za svoje domaćinstvo
« poslato: Mart 16, 2013, 04:56:42 posle podne »
Pošto sam zagovornik nezavisnosti,pa kad je i energija u pitanju, dugo razmišljam kako proizvesti dovoljnu količinu struje za svoje domaćinstvo.
Ako je neko nešto pravio, ima neke predloge , mislim da bi bilo svima korisno.

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Korisničko ime: goran_radovic
  • Goran Radovic
    • Imejl
Odg: Kako proizvesti struju za svoje domaćinstvo
« Odgovor #1 poslato: Mart 16, 2013, 05:31:40 posle podne »
Bravo Branko! Samo nezavisan covek je slobodan covek. A tu je posle vazduha,vode i hrane. energija  glavna stvar. Za sada je ovako,( sprema se iznenadjenje ) solarni paneli i vetrnjaca pa na akumulator. To je za osnovne potrebe u domacinstvu. Oni koji imaju neki potok pored mogu i drugacije...

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: Mart 16, 2013, 05:58:06 posle podne »
Ma za solarni panel ću lako, to sam skontao kako, nego struja mi je problem, odnosno vetrenjača.Ovo od akumulatora je lako, nego kako napuniti akumulator.
« Poslednja izmena: Mart 16, 2013, 05:59:58 posle podne od strane Branko Vukadinović »

Van mreže Dejan Marković

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: made-in-matejevac
« Odgovor #3 poslato: Mart 16, 2013, 08:48:35 posle podne »
Већ неко време размишљам у том правцу. Пуњење акумулатора наравно алтенатором тј. мислио сам да направим ветрењачу са алтенатором (од заставе 101). Мислим да је Горан мислио на соларне панеле који производе струју(12 v).

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Mart 16, 2013, 10:10:34 posle podne »
Dobro je da svi razmisljate u tom pravcu. Doci ce trenutak kada nece biti struje od EPS-a, treba se pripremiti dobro za taj period. Da mislio sam na solarne panele koji prave jednosmernu struju i pune akumulatore. Njihova snaga od 500 do 800 wati zavisno od tipa i proizvodjaca. Paneli mogu da se koriste za grejanje vode u bojlerima. Ima tu dosta tehnickih detalja...

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #5 poslato: Mart 16, 2013, 10:18:23 posle podne »
Branko ima jos jedna vrsta grejanja koja nije puno poznata i nisam je spomenuo. To grejanje i hladjenje vodom iz zemlje putem toplotnih pumpi i toplotnih izmenjivaca. Besplatno grejanje...energent je voda....

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: Mart 16, 2013, 10:31:46 posle podne »
Branko ima jos jedna vrsta grejanja koja nije puno poznata i nisam je spomenuo. To grejanje i hladjenje vodom iz zemlje putem toplotnih pumpi i toplotnih izmenjivaca. Besplatno grejanje...energent je voda....

Da , ali koliko sam ja upoznat, investicija je paprena, a treba sistem i održavati.Opet smo zavisni.
Izgubio sam broj telefona jednog lika iz Sr.Karlovaca, on je uz pomoć delova sa otpada i ko zna odakle napravio nekom čoveku vetrenjaču snage 5kw, ali su ga ubrzo prijavili pa je morao da skine elise.Dečko je genije sa te stvari, al nemam broja.
Sistem bi po meni trebao da bude jednostavan za održavanje, da nema puno neke komplikovane elektronike.
Mislim da bi nam najviše pomoglo ako nam neko stručan pomogne, mislim da nisu dovoljni snimci sa youtuba i slično, već konkretni primeri i kontakt sa proizvođačem.
Aparati mogu da rade i na 12v, pa  tu mogu da pomognu alternatori recimo kamionski ili slično.Ima i pretvarača sa 12v ili 24 v na 220v, negde sam video i do 1kw, što je sjajno.Oprostite ako grešim, samo ima jaku volju da se nešto korisno napravi.
Na žalost što moramo ovako da razmišljamo kao pojedinci, umesto da svi, cela država ima ovakvu viziju.
Nikola Tesla je rekao da će struja biti skoro besplatna, al profit je profit.
« Poslednja izmena: Mart 16, 2013, 10:35:54 posle podne od strane Branko Vukadinović »

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #7 poslato: Mart 16, 2013, 10:44:17 posle podne »
Jeste skupa investicija kad su toplotne pumpe u pitanju. Treba praviti sistem bez elektronike, sto prostije to bolje. Bilo bi lepo da nadjes kontakt tog momka, kad je tako dobro vican inovacijama.

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #8 poslato: Mart 17, 2013, 11:42:07 posle podne »
Алтернаторско напајање је добро јер се струја производи и на малим брзинама вртње,већ на 300 обртаја.Напон на фазама алтернатора је 27 волти наизменично(после се исправља па је 12в једносмерно)Има и алтернатора који дају и више напоне 24,42,48 волти а кад се откаче исправљачке диоде  наизменични напон је виши и веома згодан за погон разних трошила,пуњење серијски спојених акумулатора....Струја је веома висока,30,40,50 ампера а код једног типа алтернатора и свих 100 ампера.(за неверовати)
Начини производње струје су много мање компликовани него што се претпоставља и плод су замајавања потрошача како је то врло компликован процес а све да би се мистификовало  и посао и огромна добит.
Мало потражите на Гуглу,свашта ћете пронаћи.Па  чак и како монофазни итрофазни електромотори 220 и 380 волти раде као генератори ветроцентрала или "поточних"ел.централа.

Van mreže Miodrag Stankovic

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: cukar
    • Imejl
« Odgovor #9 poslato: Mart 18, 2013, 01:54:38 posle podne »
Moram da napisem par reci - i moram da kazem, na osnovu svog iskustva, da dobiti struju a u kolicini za normalan zivot nije ni malo lako.

Ja na selu nemam struju a snalazim se svakako. Imam mali generator - na njemu pise 800W ali su oni daleko od toga - ima mozda 300-400W. Za osvetljenje i tv je dovoljan za sve ostalo - ne. Moj sistem je sledeci: Generator - taj kosta oko 70-90 E ali nije ni za sta, sijalice od 3-5W na 12V koje daju odlicnu jacinu svetla i jedan obican akumulator od 55 A sati. Za osvetljenje i TV dovoljno - za ostalo cabar.

Vetrenjace - da ali tamo gde ima vetra opet mora na akumulator jer je vecina spregnuta sa alternatorom. To sto alternator daje 40-50 A je dobro samo za punjenje akumulatora a i ne daje struju na malom broju obrtaja treba mu pobuda koju opet dobija iz akumulatora. Njihova snaga je oko 400-800W i to je to. Mora se puniti akumulator pa posle pretvarac. Ni oni nisu nikad po snazi kao sto je na dekleraciji. Drugo mnogi uredjaji pri startu povuku znacajno vecu struju nego sto pretvaraci mogu da izguraju i tu je kraj.

Npr moj problem je frizider i zamrzivac. O kad startuje povuce struje koliko duplo od deklarisane snage. 500W pretvarac ne moze da ga POKRENE ali moze da ga tera - znaci treba vam pretvarac i izvor od oko 1.5 KvA da bi se to startovalo. Za to vetrenjaca domace izrade otpada.

Voda je isto problematicna treba vam dobar protok ili pad. Posto i mene muci isti problem trazio sam po net-u malo i za male hidroelektrane snaga se dobija po sledecoj formuli:

P=q*h*f

gde je p - snaga u kilovatima, q protok vode u m3/sec, h - visina pada vode a f - efikasnost -dodje mu oko 0.8 za neku jednostavnu varijantu.

Pa vi vidite koliko vam treba vode i pada.

Drugo (mozda i trece) ne moze svaki elektromotor da se koristi kao generator. Treba vam sinhroni motor i prilicno su retki. Alternator je sinhroni motor (malo cudno ali je tako) i oni pri promeni brzine vrtnje rotora daju isti napon - zamislite koliko bi akumulatora pocrkalo kad covek pocne da vozi na visokim obrtajima...

Najbolji nacin po meni je agregat koji bi na jednom poljoprivrednom imanju trosio etil alkohol u smesi sa 5% benzina i za to nije potrebna nikakva prepravka motora sem stelovanja karburatora na veci protok ili to isto ali sa generatorom drvnog gasa - ma koliko smesno zvucalo za vreme WW2 rata u francuskoj se skoro 70% auta, kamiona i autobusa pokretalo na taj nacin - ko ne zna neka se seti Paje i jareta. Za obe varijante ima dosta izvora na net-u.

Ovo su po meni najbolje varijante a sve ostalo podrazumeva neizvestan ishod. Kakva je susa bila prosle godine pitanje je protoka vode na manjim vodotokovima, oni se moraju pregradjivati, turbina sinhronizacija mnogo je to posla a ima vrlo malo primera koji su odradjeni. Nasuprot tome generator drvnog gasa moze svako napraviti svako imanje ima dovoljno drvenastog otpada - sa kukuruzovinu i slamu ipak treba nesto sto ce to paletirati pa makar i najjednostavnije a za proizvodnju 96% alkohola ima dosta izvora na netu-u. Ko ima desetak ari moze posaditi secernu repu, kukuruz cicoku i imati alkohola za proizvodnju struje za celu godinu.

Raspisah se ali mi je ovo veliki problem pa se borim sa tim...

Pozdrav Miodrag
« Poslednja izmena: Mart 18, 2013, 01:56:35 posle podne od strane Miodrag Stankovic »

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #10 poslato: Mart 18, 2013, 02:24:41 posle podne »
Biodizel je sito mogucnost. Dobar izvor ulja moze da bude i ricinus koji na zalost moze da postane korov koji ne moze da se iskoreni.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Jovan Velimirov

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: JovanV
    • Imejl
« Odgovor #11 poslato: Mart 18, 2013, 02:34:03 posle podne »
Da postoji isplativ nacin za dobijanje stuje u domacinstvu vec bi ga svi koristili. Na zalost i dalje je najisplatljivije biti prikljucen na elektro mrezu, pogotovo sto u Srbiji struja nije preskupa.

Sve sto vodi pravoj energetskoj nezavisnosti, vec sto godina se uspesno blokira, a isto vazi i za medicinu, i proizvodnju hrane.

Van mreže Miodrag Stankovic

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: cukar
    • Imejl
« Odgovor #12 poslato: Mart 18, 2013, 02:41:54 posle podne »
Ja struju ne mogu da dovedem do kuce bez ogromnih ulaganja koja su mi neisplativa za sada. Drugo i kad dovedem placam je cele godine a mislim da mogu proizvesti dovoljno za sebe. To sve na selu - u gradu i gde ima mogucnosti prikljucka situacija je drugacija.

Opet ne bih se slozio da ne postoje nacini jeftine proizvodnje struje (i drugih energenata) da bi domacinstvo narocito poljoprivredno bilo samodovoljno. Vise bih rekao da se forsiraju nacini alternativnog dobijanja energije (i struja i gorivo za automobile) koji nekoj interesnoj grupi donose zaradu a ne kao neki univerzalni problem resavanja energetskih problema u svetu.

Biodizel, etil alkohol wood gas su trenutno po meni vrlo isplativi izvori struje za poljoprivredno domacinstvo i jedan od tih nacina cu ja koristiti ove godine kod sebe. Sta bude od toga bice predstavljeno...

Pozdrav Miodrag

Van mreže Jovan Velimirov

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: JovanV
    • Imejl
« Odgovor #13 poslato: Mart 18, 2013, 02:57:55 posle podne »
Proizvodjaci struje dobro paze da nema povoljnije ponude od njihove, ako se i bilo sta pojavi, oni ga odmah naprave neisplativim ili nedostupnim.
Ovo vazi i za proizvodjace nafte, farmaceutsku, industriju hrane, i ko zna sta sve jos.

Ako neko ne moze da se prikljuci na elekto mrezu to je nesto sasvim drugo, ali to je veoma mali broj domacinstava.

Mozemo uporediti ovo sa snabdevanjem vodom, iako svaka kuca prakticno moze da ima sopsvenu vodu, jednostavnije je vecini da bude prikljucen na mrezu pa makar bilo i skuplje.

Nije lako biti nezavistan :)
« Poslednja izmena: Mart 18, 2013, 03:01:38 posle podne od strane Jovan Velimirov »

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #14 poslato: Mart 19, 2013, 12:53:49 pre podne »
Ne zaboravite jos nesto...Svi mi koji smo sada prikljuceni na struju preko EPS-a trebamo u sto skorije vreme da razmisljamo o alternativnom snadbevanju elektricnom energijom, iz hiljadu jedan razloga... Da ne bude kasno... Sloboda nema cenu....