Autor Tema: Euritmija i zdrastvena euritmija u Pančevu,Zrenjaninu i Vršcu  (Pročitano 98 puta)

Van mreže djordje savić

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: djordje
    • Imejl
Euritmija i zdrastvena euritmija u Pančevu,Zrenjaninu i Vršcu
« poslato: Januar 27, 2013, 09:12:06 posle podne »
PRVO OBAVEŠTENJE O EURITMIJI I ZDRASTVENOJ EURITMIJI

Planirano je da se u prvoj sedmici marta 2013 održi euritmija i zdrastvena euritmija od strane euritmičarke Enite Nurkić iz Splita.

Dosad je dogovoreno da se održi Javna Tribina u Pančevu u četvrtak 07. marta u Gradskoj biblioteci, i da se u Zrenjaninu održi individualna zdrastvena euritmija 5-6 marta, a u dogovorima smo da se u Vršcu takođe održi individualna zdrastvena euritmija.

Enita je istakla sledeće mogućnosti :

Stoga, vazno mi je da se ispita koliki je broj zainteresiranih za

- radionice umjetničke euritmije (glasovne, dakle na poeziju) ili ako imate mogućnost da se ukljuci muzičar, pijanist ili violinist mogla bi se raditi i tonska euritmija.

- zdravstvenu ili terapijsku euritmiju što se može ponuditivježbama kao grupna radionica s   koje su dio duševne higijene

- individualnu terapijsku euritmiju.

Za individualnu euritmiju cijena je 20 eura po satu za odrasle, a 10 eura za dijete. Potrebno je imati najmanje dva ili tri susreta u dva dana, dakle da imamo noc i spavanje izmedju. Ukoliko je nekome to puno novaca, spremna sam prihvatiti ono koliko može izdvojiti. Ja bih pokazala nekoliko vježbi koje bi ta osoba radila tijekom 7 sedmica, 4-6 dana u sedmici. Izuzetno je važno da se ljudi pripreme za odvojiti pola sata ili otprilike toliko za terapijski program. Iz iskustva znam da se može desiti da je ljudima to interesantno na pocetku, ali da im zafali snaga volje. A u tom slučaju se ne iskoristi lijek do kraja, tj. terapija ne može djelovati.

Za zdravstvenu euritmiju ja ne pregledam ljude. Oni trebaju imati nalaz liječnika ukoliko se ne radi o nekoj zdravstvenoj smetnji konstitucijskog karaktera, tipa nesanice, zatvora, niskog pritiska, problemima s vidom... Ja uz njihovu suglasnost mogu pogledati njihove zube i zagriz i iz toga saznati o njihovoj konstituciji, te ponuditi vježbe koje kod djece mogu voditi do pravilnog slaganja zubiju u vilici, a kod odraslih do promjena u dusevno-duhovnom. Prostor za terapiju može biti veličine nečijeg dnevnog  boravka, dakle ne mora biti veliko.
Kad se radi grupno, onda je poželjno da se može slobodno kretati u prostoru, npr. veličina učionice.

Kratki izvod iz biografije Enite Nurkić
Rodjena 1968. god. osnovno i srednje skolovanje u Splitu.
Završila Višu turističku školu pri Ekonomskom fakultetu u Sarajevu 1989.g.
Pohadjala vanredni studij za Waldorfsku odgajateljicu u Splitu 1994-96.
Diplomirala euritmiju na Camphill Eurythmy School u Engleskoj 2004.g.
Završila terapijsku euritmiju u Camphillu Copake, New York, SAD, 2011.g
Završila tri godine Camphillovog seminara za socijalne terapeute, ostala jos završna godina nedovršena

Drzala tečajeve umjetničke euritmije u Splitu, Sarajevu i Doboju.
Nastupala kao koreograf sa Euritmijskim amaterskim ansamblom Svitnjak, Split u Splitu i okolici.
Nastupala sa Zagrebačkim euritmijskim ansamblom Iona u Hrvatskoj i Irskoj.
Vodila radionice za djecu s posebnim potrebama.