Autor Tema: Potraga za placem  (Pročitano 698 puta)

Van mreže Dejan Košarčić

• НПК
  • *
    • Imejl
Potraga za placem
« poslato: Januar 12, 2014, 02:16:17 posle podne »
Pozdrav svim ljubiteljima biodinamike,
mi smo Dejan i Dragana Košarčić. Ovo piše Dragana. Profesor sam nemačkog jezika i bavim se prevođenjem. Zapravo, završila sam prevođenje u Grazu, a od 2009 živim u Novom Sadu. Do sada nisam prevodila puno tekstova iz oblasti organske poljoprivrede (malo o poljoprv.mašinama i djubrivima), ali bih volela da počnem, posebno sve u vezi sa biodinamikom. Tako da draga Nado-vaši prevodi su sjajni- i Ivanka rado ću vam se pridružiti i posebno me raduje da počnemo da sarađujemo.

Suprug i ja tražimo plac na Fruškoj Gori gde bi započeli sa biodinamičkom poljoprivredom, a kasnije i gradili samoodrživu kuću.

Iz tog razloga smo, pored Steinerovih knjiga, kupili neke na nemačkom, koje planiram da počnem da prevodim, pa vas ovom prilikom i molim za savet, sa kojm od ove tri bi bilo najbolje započeti.
1. Maria Thun "Gärtnern nach dem Mond mit M.T." - a tek pre dva dana sam na internetu pronašla da je nedavno prevedena na hrvatski: "Praktično vrtlarenje" (nisam u potpunosti sigurna da je to baš ta navedena na nemačkom, ali po nekim dostupnim str. prilično liči.
2. "Der Mondgärtner - biodynamisch gärtnern mit Peter Berg" (Lunarni baštovan - biodinamičko baštovanstvo sa P.B.) - govori o tome kako započeti, pripremiti zeljmu, BD preparatima itd, za manje površine tj. bašte.
Treća knjiga: autori su deca poznatog "permakulturiste" Sepa Holzera: "Kräuterspiralen, Terrassengärten & Co."

Osim toga mnogo me interesuje sve u vezi sa Waldorf pedagogijom, i tu imam jednu knjigu "Wie lernt man Fremdsprachen lernen?" (Kako se uče strani jezici u W.školama) i volela bih da moj pristup predavanju promenim/obogatim waldorf metodama.
Hranimo se makrobiotikom i sve u vezi sa tim nas interesuje, pa ako neko ima predlog za prevođenje ili saznanja iz te oblasti, volela bih da predloži.

Srdačan pozdrav, D&D

« Poslednja izmena: Januar 12, 2014, 05:51:49 posle podne od strane Zoran Petrov »

Van mreže Slobodan Buzadžija

• Енергетичар
  • Korisničko ime: buza
    • Imejl
Odg: Potraga za placem
« Odgovor #1 poslato: Januar 12, 2014, 06:44:10 posle podne »
Pozdrav i dobrodošlica oboma!
Želim vam sreću u potrazi za vašim djelićem Planete i u budućem radu!

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #2 poslato: Januar 12, 2014, 09:17:28 posle podne »
Dobrodoi kod nas!

Sto se tice prevodjenja, predložio bih da preskočimo navedene knjige i da se usredsredimo na malo "težu" literaturu. Predložene knjige su izvrsne ali ne idu previše u dubinu da pomognu da se shvati kako se došlo do tih principa.

Ukoliko bi došlo do kraja sveta i kod nas u Srbiji ostanu samo do sada odštampane knjige o BD ubrzo bi se utonulo u praznoverje i BD bi bila izgubljena. Knjige treba štampati, po mom mišljenju, makar i za jednog čoveka! Jer upravo on možda će moći da oživi celu stvar.

Pozdrav iz Vršca!

Zašto baš Fruška Gora, zbog blizine Novog Sada?
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Goran Radovic

• Добри дух
  • Korisničko ime: goran_radovic
  • Goran Radovic
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Januar 12, 2014, 10:01:07 posle podne »
Dobrodosli Dragana i Dejan! Lepo je sto se prikljucujete biodinamickom pokretu, i sto imate zelju da date svoj doprinos svemu ovome. Ziveli

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Januar 13, 2014, 03:18:19 pre podne »
dobro dosli i veliki pozdrav
sto se tice ove trece knjige mislim da uopste ne bi trebali da se zamajavate sa njom i ja sam bio preterano odusevljen holcerom i procitao sam sve sto ima od njega i na ruskom i na nemackom
cak sam posetio neke njegove projekte ovde u rusiji.ne bih da budem negativan ali sam posle razgovora sa ljudima koji su krenuli njegovim stopama postao vrlo skaptican,blago receno cista komercijala
http://www.jena-hof.at/
pozdrav iz moskve

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #5 poslato: Januar 13, 2014, 09:57:12 pre podne »
Dobrodošli Košarčici
Ne znam za prve dve knjige vezane za biodinamiku ali treća koja se bavi permakulturom verovatno nije na nivou ozbiljne profesionalne literature, imajući u vidu prethodne Holcerove knjige. Ne kažem da su loše i da ne može da se nauči iz njih, jednostavno nisu sveobuhvatne kao recimo 'bukvar' Bila Molisona 'Designer Manual' ili 'Gaia's Garden'  ili 'Edible Forest Gardens'. Knjige koje se sveobuhvatno bave permakulturnim dizajnom. Kao što Zoran kaže knjige koje su na granici beletristike ne mogu značajno da pomognu nekom ko zaista želi da uči.
Dragane nadam se da ne mešamo Holcerove komercijalne poduhvate sa vrednošću permakulturnog dizajna. Koliko sam ja video neki su mu bili uspešni a neki koji nisu mogu da zahvale preteranim očekivanjima i skrštenim rukama klijenata.

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: Januar 13, 2014, 11:51:07 pre podne »
Nikola apsolutno se slazem sa tobom, ne treba mesati principe permakulture sa komercijalizacijom iste, zato sam tako I napisao
Pozdrav iz moskve

Van mreže Dejan Košarčić

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #7 poslato: Januar 13, 2014, 04:46:44 posle podne »
Hvala na dobrodošlici dragi prijatelji.

Ideja za prevođenjem baš ovih knjiga je proistekla iz želje da započnemo (za početak) sa uzgajanjem hrane za nas, iako nismo baš apsolutni početnici u tome, otkrivanjem biodinamike otvorila su nam se razna polja ideja i svesti o životu i razvoju kroz učenje i aktivno učestvovanje u (su)životu sa prirodom.
Veliki podsticaj nam je dao video o simpatičnom momku Hrvoju iz Hr ("Tv emisija Idiot, HTV"- tako će te naći na youtubu), prilog o Iva-Farmi i naravno Zoranova priča.
Obzirom da na srpskom o praktičnoj BD ima veoma malo literature u obliku knjiga/priručnika - ispravite me, ako grešim- Steinerov "Poljop.kurs", D.Ivanović "Biodinamička poljop.", dok sam za drugu literaturu saznala sada na ovom forumu, ove moje gore navedene knjige na nemačkom su mi se učinile jednostavnim za početnike. Svesna sam da mirišu na beletristiku, ali za jedno opšte upoznavanje sa osnovama BD baštovanstva piju vodu. Holzerovu knjigu imam već duže, ne mogu da podržavam ili opovrgavam komercijalizaciju njegove ideje, jer ne pratim detaljno njegov aktuelni rad. Znam za njegovo imanje u Austriji, tamo sam i saznala za njega, i da drži prilično skupe seminare o permakulturi. No zamisao o manjoj bašti po principima perma-, a ne monokultura mi se čini sjajnom.

Naravno, otvorena sam za prave predloge i dublje ulaženje u učenje o BD, tako da Zorane, ako imate neki predlog kroz koju literaturu da spasemo srpsku zemlju, hranu i duše od smaka sveta, tu sam!   

Fruška Gora da, zbog blizine N.Sadu, tu su nam (stari) roditelji, a i poslovi koji su nam izvor finansija da započnemo biodinamički život.
Šta Vi mislite o kvalitetu zemlje na F.G? Imate li neke savete u vezi sa traženjem odgovarajuće lokacije ovde ili možda neke druge predloge? Gledamo zemljište koje nije pod zasadima i po mogućstvu što dalje od komšiluka koji pali baštenski "otpad" :)   

Van mreže Jovan Drobnjak

• Добри дух
  • Korisničko ime: Hanza
« Odgovor #8 poslato: Januar 13, 2014, 04:53:48 posle podne »
Evo i moj predlog, pročitaj temu o EM tehnologiji, biotehnologiji XXl veka, neće škoditi, EM-tehnologija zahvata mnoge stvari, kursevi o ovoj temi su, kod mene besplatni.
Dovedimo prirodu u našu baštu

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #9 poslato: Januar 13, 2014, 04:56:57 posle podne »
Bojan Baša sa našeg foruma i Don iz Londona imaju BD vinograde na Fruškoj Gori. Tu je još jedan novi BD-čar koji na žalost ne koristi internet.

Ne znam da li si primila pziv za okupljanje 7-8. juna - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=439.0?

Biodinamički Kurs većini ljudi izgleda kao neke vradžbine - zahteva objašnjenja. Zbog toga prevodimo od Lili Kolisko "Poljoprivredu budućnosti" koja u stvari predstavlja naučno objašnjavanje samog Poljoprivrednog Kursa na kojem je i sama bila prisutna. Knjiga je vanserijska i jako me raduje da će biti na srpskom jeziku. I Slovenci su počeli sa prevodom.

Jedna ozbiljna knjiga na nemačkom se takođe bavi Poljoprivrednim Kursom i nju bi trebalo prevesti. Tada bi te tri knjige zajedno predstavljale važnu polaznu tačku za dublje ulaženje u BD. Bez pravog razumevanja nastaje praznoverje i sujeverje. Knjigu treba da dobijem u februaru.

Počeli smo sa prevođenjem i "Bio voćarstvo i povrtarstvo" od Volkmara Lusta koje je osnovna knjiga za BD voćarstvo.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Dejan Košarčić

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #10 poslato: Januar 13, 2014, 08:03:36 posle podne »
Hvala Jovane, hoćemo sigurno.

Razumem Zorane, kod nas je svest ljudi u velikoj meri neoslobođena, a i volimo da negujemo ego koji je uvek pametniji i iskustveniji od onog drugog. Kad smo prešli za makrobiotičku ishranu mnogi, a posebno najbliži, su nas gledali s neodobravanjem i kritikovali, to još uvek traje, iako se ta ishrana pokazuje zdravstveno veoma učinkovitom za nas.

Za Volkmana sam čula, a Lilina tehnika (sad sam malo čitala) me oduševila. Verujem da će prevodi tih knjiga razbiti mnoge predrasude. A kad dobijete tu treću, javljajte. Mogu li iz ovoga da zaključim da i Vi govorite nemački? 

Na okupljanje ćemo sigurno doći, voleli bi i pre toga da dođemo do Vas, da osetimo kako sve to diše i upoznamo se, jer su iskustvo i zajednica najbolja škola.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #11 poslato: Januar 14, 2014, 12:04:16 pre podne »
Dragana zaista nemamo više vremena da razbijamo zablude kod drugih. Naše vlastite zablude su prava tema za nas.

Ali te zablude nisu one površne sa kojima se susrećemo svaki dan već su one suštinske, da je svet onakav kakvim ga mi vidimo a ne da je odraz delovanja raznih sila!. Savremena nauka je uspela taj život da do besmisla raščlani na fiziku, biologiju i hemiju ali je zaboravila da sve to sastavi u živu celinu.

Dobrodošli ste i ako mora pričaćemo i na nemačkom :)
VAŽNO!!!

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #12 poslato: Januar 16, 2014, 09:22:21 posle podne »
Добро дошли Драгана и Дејане у мало "другачије".Нема лоше земље,има само лоших домаћина и ако комад тла замислите као ооогггрроомммнууууу саксију све ће Вам се само касти.Кад бирате парцелу  нека има воде билио колико(што више то боље).Оне што воле да пале никако не можемо заобићи,то је просто тако,као ни оне што обожавају да прскају.Без тога су као луди.
И немојте се бојати,пре или мало после се коцкице саме наместе за добитну комбинацију.Понекад и уз помоћ пријатеља.