Autor Tema: Kako da napravim kompost...  (Pročitano 1063 puta)

Van mreže Mladen Bučevac

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: Mladen Bucevac
    • Imejl
Kako da napravim kompost...
« poslato: Januar 18, 2017, 12:33:27 posle podne »
Posto imama farmu chinchila a kod njih se koristi kao prostirka takozvana "suska" tj. ljuske od rendisanja mekanog drveta(camovina, lipa itd), postoji li mogucnost da to iskoristim za pravljenje komposta. Ako postoji, molim da mi neko pojasni detaljno, korak po korak kako. To bi mi znacilo, posto mi je veliki problem sa odlaganjem pomenutog otpada jer u takvom stanju, zbog velike kolicine drveta nije pogodno za direktno djubrenje. Hvala.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Odg: Kako da napravim kompost...
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2017, 09:14:08 posle podne »
Prvo procitaj sve o kompostiranju na nasem forumu.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2017, 07:48:02 pre podne »
Dok ne otopli samo trpaj na gomilu i zalivaj svaki sloj. Ne bi bilo loše i da pokriješ gomilu nečim.
Kada temperatura predje u plus treba gomilu presložiti tako da ubaciš neki inokulant, dobru zemlju, šumsku stelju, glistnjak, stari kompost itd. Najbitnije za početak je da ti gomila bude dovoljno vlažna i velika bar jedan i po kubni metar i pokrivena. Kontroliši temperaturu i vlagu.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2017, 07:51:40 pre podne »
Hvala Nikola!
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Mladen Bučevac

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Januar 19, 2017, 09:43:37 pre podne »
Citao sam ali nisam siguran zbog, kako sam vec rekao, velike kolicine drveta. Mozda treba vise vremena da se drvo razlozi. Znaci, ako sam dobro razumeo, na prolece sa ove gomile koristim materijal i dodajem sve sto je inace opisano u postupku ukljucujuci i EM. Inace, nedeljno ovog otpada imam oko 1.5m3,tako da cu do proleca imati gomilu od oko 15 m3. Pzdrav i hvala. Ako jos neko ima savet ili upusvo, dobro bi mi doslo.

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #5 poslato: Januar 19, 2017, 10:25:57 pre podne »
Ako već imaš toliko materijala onda je bolje da odmah ubacuješ neki inokulant. Dobro bi bilo da je to neki pretežno gljivični (šumska stelja) jer verovatno nemaš dovoljno azota. Svakako dobro nakvasi jer je šuška (ako je suva) u startu hidrofobna i teško se kvasi. Dobro bi bilo da redjaš gomilu kao leju visine bar 1,2 m ili više jer je lakše za okretanje. Ili ako ti se to ne da samo nabaci što višlje i čekaj leto za vadjenje komposta iz sredine. Za ovo vreme je najbolje pokriti najlonom da zadržava vlagu i temperaturu.

Van mreže Mladen Bučevac

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: Januar 19, 2017, 12:05:00 posle podne »
Posto je zima i sneg za vlagu nije problem. Problem je sto od snega se ne moze doci do trave ,korova, lisca...Moze li to da se radi na prolece? Nadam se da nece doci do truljena od previse vlage od snega ili da pokrivam necim.

Van mreže Nikola Tasić

• Биодинамичар
« Odgovor #7 poslato: Januar 20, 2017, 11:05:32 pre podne »
Pa truljenje i jeste cilj:-) Sneg je odličan ali možeš ipak gotove gomile da pokriješ najlonom da se sneg otopi i eventualno podigne temperatura ako je na sunčanom mestu. Naravno da može i na proleće samo ga treba prevrtati ako ti to nije problem. Možda će krenuti i samo ako ima dovoljno azota.