Autor Tema: Pitanja pocetnika  (Pročitano 3191 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Odg: Pitanja pocetnika
« Odgovor #15 poslato: Maj 09, 2013, 02:59:01 posle podne »
Da tu ima istine, plasman je uvek problem za male proizvodjace, drugim recima potrebno je da postanu veliki. Sami ili u saradnji sa nekim  i tu se vracamo na prvi postulat bavljenja biodinamicke poljoprivrede:

1. unutrasnja potreba da se uzgaja zdrava hrana = etika, postenje, iskrenost i da ne nabrajam dalje;

Zajednicki napori uglavnom propadaju zbog sebicnosti, alavosti pojedinaca (mozda bi Laslo mogao da podeli svoja iskustva?) drugim recima ljudi koje se bave BD poljoprivredom, tj. ispunjavaju prvi postulat veoma lako, u sadejstvu sa drugim BD proizvodjacima, mogu da postanu veliki.

Usput receno, sa 2,5 ha moze da se dobije 2 vagona jabuka.

VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #16 poslato: Maj 11, 2013, 02:21:42 pre podne »
nisam bas nameravao da moje pitanje ode u isplativost bd proizvodnje ,vise sam hteo da pricamo o tehnickim resenjima i da neko ko ima iskustva ili prakticne primere to i isprica ok.
moje sledece pitanje je vezano za odnos koliko po hektaru ili aru ili kako vec je potrebno zivotinja,naprimer na povrsini od 10 ari je potrebno ??? ovaca ili koza ili cega???

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #17 poslato: Maj 16, 2013, 07:33:06 posle podne »
Pitanje za Zorana Petrova?
Prilikom naseg susreta nedavno nisam bas najbolje razumeo poentu oko mravinjjaka I njegove uloge,shvati sam da imaju vaznu ulogu kao indikatori stanja zemljista,bio sam vise usredsredjen da vidim popularnog "Zareta"!!
Imam na placu dva mravinjaka I veeliku borbu sa raznim "savenicimma"da ih unistim,a ja Ih ne diram.Molim Zokijaa da ili malo razjjasni ili ako je vec o tome pisano ovde na forumu uputi na to.
Unapred hvalla

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #18 poslato: Maj 16, 2013, 09:54:00 posle podne »
Етеричке, тј. животне силе су оштећене и мрави долазе да заврше посао. Најбоља одбрана је мењање структуре земљишта - да јој се врати животност.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #19 poslato: Maj 16, 2013, 10:13:41 posle podne »
Zoki hvala ti za brzi odgovor!
Ali mislis li da kada ja to tako kazem drugima kako ce oni naa mene gledaati,razumes nije problem u meni ja cu pokusati da se izborim kako znam I umem
Nauci me sta da kazem
Upozna sam te I viddeo sta I kako radis, nemam jos iskustva a verujem da radis isprvno,jednostavno seti se kako je bilo kada si ti pocinjao
Hvala unapred

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #20 poslato: Maj 16, 2013, 10:23:45 posle podne »
У праву си Драгане!

Етеричке силе, животне силе или како свети оци наше цркве кажу животни дух - прожима материју и тада камен постаје биће.Етеричке силе могу да се упореде са водом, таласањем.

Мислим да у овој рубрици има текстова о етеричким енергијама.

нпр. http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=468.0

Иначе не губи време са онима који нису радознала духа да те чују. Само такви људи могу да нешто ураде са самим собом и за друге.
« Poslednja izmena: Maj 16, 2013, 10:26:46 posle podne od strane Zoran Petrov »
VAŽNO!!!

Van mreže Srdjan Milekic

• НПК
  • *
« Odgovor #21 poslato: Novembar 24, 2013, 10:15:54 posle podne »
Postovani prijatelji,
kada sam otkrio ovu rubriku na sajtu mnogo sam se obradovao. MNOGO. I zato se zahvaljujem Draganu Stokicu koji je mislio na nas koji imamo mnogo pitanja.
Evo mog prvog pitanja. Pitanje se tice setvenog kalendara. Kada treba sejati ? Koji su to najbolji periodi? Recimo , sada je poslednja cetvrtina. Ona traje do 3. 12. a onda pocinje mlad mesec. Ako sam dobro razumeo, period mladog meseca je period kada treba sejati. Hteo sam da posejem salatu. Znam da neko sada seje sargarepu i persun. 
Hteo sam da vas zamolim za jos jedan odgovor. Da li je pametno djubriti stajskim djubretom voce. Cuo sam da se to radi. Hteo sam da stavim malo djubreta da se polako ocedi tokom zime. Imam dve divne kajsije i dve divne sljive. Nikada nisu prskane. Mnogo su mi dale. Hteo sam malo da ih obradujem. Da li uopste postoje neke druge mere kojima se voce priprema za zimu i novi rod?
Pozdravljam vas sve i mnogo vam se svima zahvaljujem na buducim odgovorima. Srdjan

Van mreže Jovan Drobnjak

• Добри дух
  • Korisničko ime: Hanza
« Odgovor #22 poslato: Novembar 24, 2013, 10:38:03 posle podne »
Postovani prijatelji,
kada sam otkrio ovu rubriku na sajtu mnogo sam se obradovao. MNOGO. I zato se zahvaljujem Draganu Stokicu koji je mislio na nas koji imamo mnogo pitanja.
Evo mog prvog pitanja. Pitanje se tice setvenog kalendara. Kada treba sejati ? Koji su to najbolji periodi? Recimo , sada je poslednja cetvrtina. Ona traje do 3. 12. a onda pocinje mlad mesec. Ako sam dobro razumeo, period mladog meseca je period kada treba sejati. Hteo sam da posejem salatu. Znam da neko sada seje sargarepu i persun. 
Hteo sam da vas zamolim za jos jedan odgovor. Da li je pametno djubriti stajskim djubretom voce. Cuo sam da se to radi. Hteo sam da stavim malo djubreta da se polako ocedi tokom zime. Imam dve divne kajsije i dve divne sljive. Nikada nisu prskane. Mnogo su mi dale. Hteo sam malo da ih obradujem. Da li uopste postoje neke druge mere kojima se voce priprema za zimu i novi rod?
Pozdravljam vas sve i mnogo vam se svima zahvaljujem na buducim odgovorima. Srdjan

Ukoliko je stajnjak dobro pregoreo može da prođe, inače je kompost nezamenljiv.
Dovedimo prirodu u našu baštu

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #23 poslato: Decembar 07, 2013, 09:18:40 pre podne »
Postovani prijatelji,

Skracena verzija Setvenog kalendara objavljuju Poljoprivrednik i Moja basta. Kompletan Setveni kalendar za 2014. godinu izlazi za 10-tak dana.
Period mladog Meseca nije period kada se seje.
Koriscenje svezeg stajnjaka treba izbegavati - zbog gubitka pre svega azota ai privlacenja svih mogucih organizama koje mozda ne bi zeleli u vocnjaku.
VAŽNO!!!

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #24 poslato: Januar 13, 2014, 05:22:52 posle podne »
Zoki hvala ti za brzi odgovor!
Ali mislis li da kada ja to tako kazem drugima kako ce oni naa mene gledaati,razumes nije problem u meni ja cu pokusati da se izborim kako znam I umem
Nauci me sta da kazem
Upozna sam te I viddeo sta I kako radis, nemam jos iskustva a verujem da radis isprvno,jednostavno seti se kako je bilo kada si ti pocinjao
Hvala unapred

Oprosti Dragane ten sad video da nisam odgovorio na tvoje pitanje kad je reč o mravinjacima!

Ukoliko je reč o zaista velikim mravinjacima potrebno je krenuti sa dodavanjem komposta, menjanja strukture zemljišta. Treba biti uporan.

Ukoliko je reč o mravima kao napastima u bašti onda je strategija drugačija. Uvek treba imati na umu da su mravi veoma značajni i da imaju vaćnu ulogu. Znači njih mora da bude! Ali kao i sve tako i oni mogu da odu u krajnost pa umesto da čine ono što im je od Boga dano oni se olenjili pa postavljaju vaške na naše biljke pa iz njih šećer muzu!

Tu ima raznih strategija a mislim da je nešto i napisano  - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=1478.msg7409#msg7409

VAŽNO!!!

Van mreže ADnan JAHIC

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #25 poslato: Januar 29, 2014, 12:02:53 pre podne »
Zdravo. Možda je trebalo ovo pitanje da ide pod Preparati 501(ako je molijo bih da se prestavi na tu temu).
Znači tiče se Kvarcnog peska .   Vidijo sam da se mnogi love i na gore navedenoj temi su nejasnoce, nadam se mnogima a i meni olakšati ovo pitanje.
Dali je ovaj Kvarcni pesak primjeran za preparat 501 ?
 http://www.kema-on.net/sr/vsebina/produkti/po-produktnih-skupinah/kremenovi-peski-v-vrecah/1136 .
U tehničnom listu piše da ovaj kvarc ima u sebi 99% silicijev dioksida , čini mi se da sam na nekoj temi ali nekom web stranici čito da mora imati naj manje 98 % Silicijev dioksida. hvala

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #26 poslato: Januar 29, 2014, 06:04:46 pre podne »
Nema greske! Samo ga koristi.
VAŽNO!!!