Autor Tema: Pitanja pocetnika  (Pročitano 3192 puta)

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
Pitanja pocetnika
« poslato: Maj 03, 2013, 08:45:35 posle podne »
Pokrenuo sam ovu temu jer smatram da postoje mnoga pitanja koja traze odgovore, bar meni su sepojavljivala razna pitanja a nisam znao gde da ih postavim
Molim iskusne u biodinamickom nacinu razmisljanja da daju svoj doprinos ovoj temi
Pozdrav

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Odg: Pitanja pocetnika
« Odgovor #1 poslato: Maj 07, 2013, 03:32:29 posle podne »
Као што видиш сви све знају!
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: Maj 07, 2013, 05:12:07 posle podne »
ima vremena postavice se pitanja
da malo ovi praznici prodju

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: Maj 08, 2013, 12:21:00 posle podne »
evo da postavim jedno pitanje,naime u jednom intervjuu gosn Petrov je izmedju ostalog govorio o jednoj biodinamickoj farmi u okolini berlina koja snabdeva odredjeni broj ljudi u okolini i napravio komparaciju za Srbiju gde je izveo racunicu da recimo 30 porodoca mogu da obezbede svoje potrebe za hranom sa recimo jedne farme uz odredjenu financisku nadoknadu
interesuje me koliko je to realno i dali je neko pravio kalkulaciju i razmisljao o konkretnim tehnickim resenjima

Van mreže Tanja Stanic

• Биодинамичар
  • Korisničko ime: tanja-s
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: Maj 08, 2013, 04:08:57 posle podne »
Pretekao me je Dragan, svo da dodam. :D

Jedna od stavki o kojoj se razmišlja kada se o neko poslu je i njegova ekonomska isplativost. Pošto većina od nas nema neke veće površine za obradu, nego su to parcele tipa 2,3 ha kolika je njihova rentabilnost.

Jer primenjujući sve BD principe i ako u toku par godina, napravimo celinu i jedno
samoodživo domaćinsto, ako recimo dodjemo na nivo da većinu stvari pravimamo
u domaćinstvu, imamo svoju struju, vodu itd. opet mi na tim površinama ne možemo imati neke viškove za prodaju. Jer iako su nam troškovi u mnogome smanjeni, opet ostaju troškovi koje moramo plaćati, porez, internet, poneku knjigu, benzin ili naftu itd. Da li neko ima orijentacionu računicu iliti što bi se danas reklo biznis plan

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #5 poslato: Maj 08, 2013, 10:19:40 posle podne »

Jedna od stavki o kojoj se razmišlja kada se o neko poslu je i njegova ekonomska isplativost. Pošto većina od nas nema neke veće površine za obradu, nego su to parcele tipa 2,3 ha kolika je njihova rentabilnost.

Jer primenjujući sve BD principe i ako u toku par godina, napravimo celinu i jedno
u domaćinstvu, imamo svoju struju, vodu itd. opet mi na tim površinama ne možemo imati neke viškove za prodaju. Jer iako su nam troškovi u mnogome smanjeni, opet ostaju troškovi koje moramo plaćati, porez, internet, poneku knjigu, benzin ili naftu itd. Da li neko ima orijentacionu računicu iliti što bi se danas reklo biznis plan

Jedno malo gazdinstvo na 2,5 ha nedaleko od Guce uzgaja jagode po koje dolazi ruska hladnjaca i na licu mesta placa. Godisnje zarade od 50-60 hiljada eura. Rec je o konvencionalnim jagodama.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2013, 10:22:41 posle podne »
tanja ja nisam postavio pitanje sa akcentom na financisku konstrukciju i stranu problema mada je ona vazna ali to vec svako mora sam da izvede,mene vise zanima koji su moguci problemi i podvodno kamenje na koje moze da se racuna i koliko je to kod nas primenljivo

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #7 poslato: Maj 08, 2013, 10:27:41 posle podne »
tanja ja nisam postavio pitanje sa akcentom na financisku konstrukciju i stranu problema mada je ona vazna ali to vec svako mora sam da izvede,mene vise zanima koji su moguci problemi i podvodno kamenje na koje moze da se racuna i koliko je to kod nas primenljivo

To je dobro pitanje -ali kad govorimo o ovom nacinu solidarne poljoprivrede sustina je u obostranom poverenju - da ja koji proizvodim hranu verujem tebi da me neces zaboraviti i da ces doci i sutra i naksutra i doneti novac za naftu i struju i skolarinu a da ti meni verujes da cu za tebe i tvoju porodicu proizvesti najzdraviju mogucu hranu u vremenima koja dolaze.
VAŽNO!!!

Van mreže Stokic Dragan

• Закоровљен
  • **
    • Imejl
« Odgovor #8 poslato: Maj 08, 2013, 10:40:39 posle podne »
Zoki to za poverenje si dobro rekao ali mi je to u sustini bilo samo po sebi razumljivo.
recimo ajde  da podjemo od predpostavke da su stvoreni uslovi poverenja i obostranog razumevanja (ja se vodim jednom prostom devizom u zivotu - win win or no deal-stiven couwi)ako neka interakcija nije dovoljno dobra za obe strane koje ulaze u interakciju bolje da ne pravimo interakciju
elem dolazimo do cisto tehnickih pitanja tipa ja imam troje dece,potrebe moje porodice nisu iste kao nekog drugog sa manje dece,negde se vise konzumira meso,negde povrce  itd,dali takva resenja zahtevaju poseban sistem naplate,vaucera ili vec sta drugo

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #9 poslato: Maj 08, 2013, 10:45:51 posle podne »
Zoki to za poverenje si dobro rekao ali mi je to u sustini bilo samo po sebi razumljivo.
recimo ajde  da podjemo od predpostavke da su stvoreni uslovi poverenja i obostranog razumevanja (ja se vodim jednom prostom devizom u zivotu - win win or no deal-stiven couwi)ako neka interakcija nije dovoljno dobra za obe strane koje ulaze u interakciju bolje da ne pravimo interakciju
elem dolazimo do cisto tehnickih pitanja tipa ja imam troje dece,potrebe moje porodice nisu iste kao nekog drugog sa manje dece,negde se vise konzumira meso,negde povrce  itd,dali takva resenja zahtevaju poseban sistem naplate,vaucera ili vec sta drugo

Idealno bi bilo da svako uskaldi svoj doprinos sa svojim stomakom.
VAŽNO!!!

Van mreže Tanja Stanic

• Биодинамичар
    • Imejl
« Odgovor #10 poslato: Maj 08, 2013, 10:52:45 posle podne »

Jedno malo gazdinstvo na 2,5 ha nedaleko od Guce uzgaja jagode po koje dolazi ruska hladnjaca i na licu mesta placa. Godisnje zarade od 50-60 hiljada eura. Rec je o konvencionalnim jagodama.
Slažem seZorane, znam za takve primere kada je reč o konvencionalnom uzgoju biljnih kultura ali ovde je akcenat na hranu proizvedenu na najbolji i najzdraviji mogući način.
Znači da je pored rada na našim imanjima naša uloga je i misionarska na neki način ,prosvećivanjem ljudi o značaju zdrave hrane

Van mreže Tanja Stanic

• Биодинамичар
    • Imejl
« Odgovor #11 poslato: Maj 08, 2013, 10:56:48 posle podne »

Pa problema če biti to je sugurno. Najbanalnije recimo što se meni trenutno dešava je podsmeh i podozrenje okoline. Došla ona tamo iz grada ne zna ni motiku da drži i još traži kravlje rogove...
Zato čovek sebi postavi cilj, ide ka njemu i neobazire se na sve negativnosti oko sebe kada je siguran da radi pravu stvar.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #12 poslato: Maj 09, 2013, 05:44:31 pre podne »

Slažem seZorane, znam za takve primere kada je reč o konvencionalnom uzgoju biljnih kultura ali ovde je akcenat na hranu proizvedenu na najbolji i najzdraviji mogući način.
Znači da je pored rada na našim imanjima naša uloga je i misionarska na neki način ,prosvećivanjem ljudi o značaju zdrave hrane

A zasto ne bi mogle jagode na organski nacin?
VAŽNO!!!

Van mreže Jovan Drobnjak

• Добри дух
  • Korisničko ime: Hanza
« Odgovor #13 poslato: Maj 09, 2013, 09:57:49 pre podne »
Prošle godine, nakon graška i boranije posađene su jagode, danas ćemo ubrati prve, kao i trešnje "Đurđevke", koje ove godine kasne.
Jagode sam sadio obične "mesečarke" nisu tako krupne kao one sa lososom i injektirane tečnim veštačkim đubrivom, ali je ukus jagode.
Mislim da bih kupce imao bez obzira na cenu, ukoliko bih se time bavio.
Dovedimo prirodu u našu baštu

Van mreže Tanja Stanic

• Биодинамичар
    • Imejl
« Odgovor #14 poslato: Maj 09, 2013, 02:02:27 posle podne »

A zasto ne bi mogle jagode na organski nacin?
[/quote

Ma naravno da moze, ali uopste u poljoprivredi je uvek najveci problem plasman