Autor Tema: Чување семена парадајза  (Pročitano 1388 puta)

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • Korisničko ime: admin
  • 062 622 721
Чување семена парадајза
« poslato: Jul 11, 2010, 04:36:02 posle podne »
Стигла је сезона парадајза па треба сакупити семена биљака за сађење наредне године.

Парадајз је самоопрашивајуће поврће, што значи да су мушки и женски делови у истом цвету и да се сам опрашује па не захтева помоћ од инсеката. Због тога се сматра да тешко може да дође до међу укрштања различитих сорти парадајза. За чување семена одабиру се најзрелији плодови. Плодови се секу на пола и пулпа се сакупља у кофу. Кофа се оставља на топлом месту 3-4 дана да би семена ферментисала. После овог времена семена ће потонути на дно. Та ферментације семена је потребна јер она убија многе болести и разграђује гел којим је обложено сирово семе.

Након 3-4 дана додати још воде и добро енергично промешати, и семе са дна процедити кроз сито. Оперите темељно семена са водом да се уклонили вишак целулозе и остатак отпадака. Процеђена семена оставити на тањиру да се осуше, мешајући их сваки дан да се потпуно осуше.

Након 10-15 дана ваша семена треба да буде сасвим сува. Када су сува, ставите их у херметички затворене кесе и чувају се на хладном сувом месту. Не заборавите да означите кесице!
Семена парадајза на овај начин могу да се чувају 5-10 година, ако не и дуже.
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

Van mreže Karlito

• НПК
  • *
Odg: Чување семена парадајза
« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2011, 02:34:47 posle podne »
Најлепше хвала на овом упутству! :)

Ја сам за производњу расада, као и за производњу за сопствене потребе искључиво куповао семена. При томе сам користио и семена хибрида, али већина је дала слабе резултате у производњи без вештачких ђубрива и пестицида. Ипак неки хибриди имају своје квалитете, рецимо Ми-13 из Института Паланка који стиже јако рано и боље подноси прохладно време, или Медено срце од Супериора чији су плодови посебно укусни. Међутим, у продаји нисам нашао семена жутог ни љубичастог парадајза, нити сорти парадајза са широким (кропмпирастим) листом. Тренутно имам пар биљака са кромпирастим листом, које су никле из стајског ђубрива од неке далматинске сорте (паткама даван оштећен парадајз). Једна жена у комшилуку је посадила жути парадајз, од расада који јој је дала нека рођака, а сада знам како да припремим семе.

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 05, 2011, 11:15:58 posle podne »
Добио сам 3 плода плавог парадајза.Није неки крупан,само око 2,5-3 см упречнику.Сад,да ли му је то сортна карактеристика или није знаћемо идуће године.

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 06, 2011, 05:55:53 pre podne »
Da li moze fotografija?

Pozdrav
VAŽNO!!!
Postavljanje fotografija na našem forumu - http://www.biodinamika.org/forum/index.php?topic=925.0

willa

• Gost
« Odgovor #4 poslato: Decembar 30, 2011, 12:16:15 posle podne »
Dali je to Osu blue tomato?
Ako je , njegova prava boja je u potpunoj fazi zrelosti crvena, znaći ,
ubire se kad pocrveni.Plava boja  je nezreli plod. Nadam se da se vidi link.

http://mrbrownthumb.blogspot.com/2011/09/osu-blue-tomato.html

Van mreže Zoran Meric

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: zoran
« Odgovor #5 poslato: Decembar 09, 2012, 04:15:05 posle podne »
Imenjace, nisam bas dobro razumeo ovo za seme paradajza. Presecemo paradajz na pola i tako ga
u tim polovinama stavimo u neku kofu.Hoce li sama semena ispasti iz tih polovina i pasti na dno ili
mu moramo malo nekako pomoci?
Sledece pitanje je koliko treba da bude toplo, orijentalno 20 - 25 stepeni ili vise?
Treba li sa zatvorimo tu kofu zbog vazduha ili ne?
Ja bas sa ovim nemam iskustva pa zato i pitam za detalje.

srdacan pozdrav! :D

Van mreže Zoran Meric

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: zoran
« Odgovor #6 poslato: Decembar 09, 2012, 08:51:07 posle podne »
Zahvaljujuci Stefanu, nasao sam video na youtube o ovome

Van mreže Zoran Petrov

• Administrator
  • 062 622 721
« Odgovor #7 poslato: Decembar 09, 2012, 08:55:59 posle podne »
Pa postavite ga ovde!
VAŽNO!!!

Stankovic Stefan

• Gost
« Odgovor #8 poslato: Decembar 09, 2012, 09:33:53 posle podne »
Pa postavite ga ovde!

Ja sve mislim da ne budem dosadan,i da se ne mesam svuda.Pa sam zato Zoranu poslao na pm.  

:-)

Evo video ,ide :

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=L_Yncr8rTfc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=L_Yncr8rTfc</a>
« Poslednja izmena: Decembar 09, 2012, 09:54:23 posle podne od strane Zoran Petrov »

Van mreže Стојан Стјепановић

• НПК
  • *
    • Imejl
« Odgovor #9 poslato: Avgust 10, 2013, 09:13:18 pre podne »
A, zasto neke sjemenke promjene boju nakon boravka u vodi ud 3 - 4 dana? Boju promjene djelimicno, potamne po krajevima sjemenki. Da li ce to uticati kasnije kad ih zasadimo?

Van mreže Mita Filipov

• Енергетичар
  • Korisničko ime: Gardener
    • Imejl
« Odgovor #10 poslato: Avgust 10, 2013, 08:31:35 posle podne »
  И ја бих променио боју да ме неко потопи три дана у воду.

За мој укус семе стоји само у сопственом соку и тако фермрнтира.Испира се кишницом или бунарском водом,
  воду из водовода заборавите.Семе се суши на сунцу стим да се у подне мало закрили а ноћу се покрива или
  уноси у суву просторију.
  Чува се најбоље у тегли стим да се повремено отвори и пусти свеж ваздух,или у папирним кесама.