Autor Tema: Buvač  (Pročitano 1907 puta)

Van mreže Siniša Rakić

• НПК
  • *
  • Korisničko ime: sinisara
Odg: Buvač
« Odgovor #15 poslato: Februar 03, 2015, 08:33:07 pre podne »
Pozdrav. Da li neko može da mi kaže gde u Srbiji može da se nađe seme Buvača?
Ne mozes leteti sa orlovima, ako sve svoje vreme provodis sa Ćurkama.

Van mreže Čedomir Nikolić

• Закоровљен
  • **
  • Korisničko ime: ctrl
  • FOTOSINTEZA
    • Imejl
Odg: Buvač
« Odgovor #16 poslato: Mart 11, 2015, 07:17:00 posle podne »

Jako ga je teško naći u Srbiji. Ja sam dosta pokušavao prošle i pretprošle godine i nisam uspeo.

Međutim, pitanje je i šta kada ga nađemo. On bi mogao imati neke šanse u primorskim krajevima, jer samo tamo može da nabije značajan procenat piretrina, zbog koga se i gaji i kasnije koristi u biološkoj zaštiti bilja. Pogledajte zemlje izvoznice buvača, sve do jedne su afričke zemlje. To praktično znači da samo u tropskim, čak ne ni u suptropskim klimatima on daje kvalitetnu sirovinu.

Dalje, upitno je i pravljenje pripravaka onako kako ih nalazim po literaturi, čajevi ili oparci. Ne vredi, ekstrakcija neće biti dobra. Pogotovo što su svi preparati tog tipa takvi da se jako brzo razlažu, postoji realna šansa da će se piretrin razgraditi pre nego ga mi primenimo i dođemo u priliku da delujemo na štetočine.

Da skratim: dolazi u obzir nabavka kvalitetne sirovine koja u sastavu ima veliki procenat piretrina, i poseban način ekstracije koristeći organske rastvarače ako što su petrolej, metanol, etanol, aceton.

Ja svakako podržavam pravljenje preparata u kućnoj radinosti, ali ne u slučaju piretrina. Tu preporučujem kupovinu, jer se samo u laboratorijskim uslovima može dobiti pouzdano sredstvo

Iz svega sto vidim dovoljno ucim i sve mi govori koliko vredim.